Znajdujesz się: HISTORIA > TURNIEJE INDYWIDUALNE > HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET I MĘŻCZYZN

WPROWADZENIE

Poniżej po raz pierwszy prezentujemy unikalny KOMPLET wyników finałów Halowych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn.
Jest to efekt pracy Komisji Historycznej PZT w składzie:
Wojciech Andrzejewski, Henryk Dondajewski, Andrzej Faruzel, Andrzej Fąfara, Piotr Gąsiorek, Henryk Hoffman, Barbara Kowalska, Adam Królak, Czesław Ludwiczek, Tadeusz Nowicki, Roman Prystrom, Magdalena Rejniak-Romer, Stanisław Szczukiewicz i Tomasz Wolfke.
Mimo najstaranniej
jak się to wydawało możliwe przeprowadzonych weryfikacji, nie udało się ustalić wszystkich szczegółowych wyników ze stuprocentową pewnością (za każdym razem jest to zaznaczone odpowiednim przypisem), a także rozwinąć niektórych inicjałów imion. Jeśli zatem ktoś pamięta lub dysponuje odpowiednimi źródłami z epoki, które pozwoliłyby rozwiać te wątpliwości – prosimy o kontakt. Ponadto, Komisja nie uzurpuje sobie prawa do nieomylności – prosimy również o wskazywanie ew. błędów.
W HMP rozgrywano maksimum 4 konkurencje; nigdy nie odbyła się rywalizacja w grze mieszanej.

1950 GLIWICE
pokaż
ukryj

 

data: ???, hala: GZUT* (1 kort**, ziemia)

Alfred Buchalik – Tadeusz Kołcz

6:4, 6:4, 6:2

Władysław Borowczak /JózefTalarczyk – Alfred Buchalik / W. Wojciechowski

8:6, 6:4, 4:6, 9:7

turniej kobiet nie odbył się

* Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych

** Nazywano go „krzywym kortem”, gdyż po jednej stronie końcówka linii bocznej dochodziła do ściany.

 

1951 WARSZAWA
pokaż
ukryj

data: ???, hala: AWF (1 kort, parkiet)

Władysław Skonecki – Zbigniew Bełdowski

17:15, 6:4

Bronisław Fraszewski / Renisław Kramer – Zbigniew Bełdowski / Alfred Buchalik

18:16, 6:4

turniej kobiet nie odbył się

1952 GDAŃSK
pokaż
ukryj

data: ???, hala: Budowlani (we Wrzeszczu; 1 kort, parkiet)

Jan Radzio – Roman Niestrój

6:4, 6:4

Janusz Kwiatek / Jan Radzio – Zbigniew Bełdowski / Włodzimierz Olejniszyn

4:6, 6:3, 6:2

turniej kobiet nie odbył się

1953 KATOWICE
pokaż
ukryj

 data: ???, hala: ???

Andrzej Licis – Roman Niestrój

6:4, 6:3, 6:1

Jadwiga Jędrzejowska – Maria Rudowska

6:2, 6:2

Janusz Kwiatek / Jan Radzio – Ksawery Tłoczyński / Tadeusz Tomaszewski

4:6, 6:3, 6:2, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1954 WARSZAWA
pokaż
ukryj

 8–14 lutego, hala: Gwardia (1 kort, ziemia)

Józef Piątek – Andrzej Licis

7:9, 8:6, 6:0, 6:2

Jadwiga Jędrzejowska – Zuzanna Ryczkówna

6:1, 6:3

Kazimierz Kowalczewski / Włodzimierz Olejniszyn – Jan Chytrowski / Henryk Skonecki

6:2, 6:4, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1955 TORUŃ
pokaż
ukryj

data: ???, hala: w jednostce wojskowej – tzw. Pałac Sportu (1 kort, ziemia)

Jan Radzio – Józef Piątek

6:4, 6:3, 6:3

Jadwiga Jędrzejowska – Ewa Fogelman

6:2, 6:4

Janusz Kwiatek / Jan Radzio – Kazimierz Kowalczewski / Włodzimierz Olejniszyn

7:5, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

1956 TORUŃ
pokaż
ukryj

data: ???, hala: w jednostce wojskowej – tzw. Pałac Sportu (1 kort, ziemia)

Andrzej Licis – Jan Radzio

2:6 8:6 4:6 6:0 6:3

Jadwiga Jędrzejowska – Zuzanna Ryczkówna

6:1, 6:0

Józef Piątek / Jan Radzio – Renisław Kramer / Ksawery Tłoczyński

6:2, 10:8, 7:5

debla kobiet nie rozgrywano

 

1957 GLIWICE
pokaż
ukryj

 

data: ???, hala: GZUT* (1 kort**, ziemia)

Władysław Skonecki – Andrzej Licis

6:2, 6:2, 6:2

Jadwiga Jędrzejowska – Krystyna Filipówna

9:7, 6:2

Józef Piątek / Jan Radzio – Alfred Buchalik / Andrzej Zennegg

6:2 3:6 3:6 6:3 7:5

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych

** Nazywano go „krzywym kortem”, gdyż po jednej stronie końcówka linii bocznej dochodziła do ściany.

 

1958 GLIWICE
pokaż
ukryj

 

28 lutego, hala: GZUT* (1 kort**, ziemia)

Andrzej Licis – Jan Radzio

6:3, 6:3, 6:4

Barbara Dańda – Katarzyna Gerigkówna

6:4, 4:6, 6:2

Józef Piątek / Jan Radzio – Piotr Jamroz / Lech Słomski

6:1, 6:1, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych

** Nazywano go „krzywym kortem”, gdyż po jednej stronie końcówka linii bocznej dochodziła do ściany.

 

1959 SZCZECIN
pokaż
ukryj

 

38 lutego, hala: Miejska (1 kort, deski)

Władysław Skonecki – Jan Radzio

6:3, 6:2, 5:7, 6:2

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Bogdan Maniewski / Władysław Skonecki

6:8 6:2 3:6 6:3 6:4

turniej kobiet nie odbył się

 

1960 STALOWA WOLA
pokaż
ukryj

 

913 lutego, hala: Huty Stalowa Wola (1 kort, parkiet)

Władysław Skonecki – Jan Radzio

3:6, 6:1, 8:6, 7:5

Wanda Krystówna – Krystyna Żmijanka*

9:7, 6:3**

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Bogdan Maniewski / Jan Radzio

6:0, 7:5, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Makowska.

** Turniej rozgrywany w dwóch grupach po trzy zawodniczki; zwyciężczynie rozegrały finał.

 

1961 BIAŁYSTOK
pokaż
ukryj

1419 lutego, hala: Jagiellonia (1 kort, deski)

Władysław Skonecki – Jan Radzio

4:6, 6:2, 6:0, 7:5

1. Danuta Rylska; 2. Krystyna Filipówna

*

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Bogdan Maniewski / Jan Radzio

6:2, 3:6, 6:3, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

 





 

* Turniej rozegrano systemem „każda z każdą”.

1962 SZCZECIN
pokaż
ukryj

1115 lutego, hala: Miejska (1 kort, deski)

Józef Orlikowski – Władysław Skonecki

3:6 6:4 1:6 6:3 6:3

Danuta Rylska – Krystyna Filipówna

6:4, 6:2

Wiesław Biełanowicz / Wielisław Nowicki – Józef Orlikowski / Władysław Skonecki

6:3 9:11 4:6 6:1 7:5

debla kobiet nie rozgrywano

 

1963 STALOWA WOLA
pokaż
ukryj

1317 lutego, hala: Huty Stalowa Wola (1 kort, parkiet)

Wiesław Gąsiorek – Józef Orlikowski

3:6, 6:0, 9:7, 6:2

Danuta Calińska* – Maria Lewandowska**

6:2, 6:2

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Wielisław Nowicki / Józef Orlikowski

6:1, 6:4, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Z domu Szmidt.

** Z domu Dowbór.

1964 GDAŃSK
pokaż
ukryj

1216 lutego, hale: AOS* Politechniki Gdańskiej (1 kort, parkiet) i Lechii Gdańsk

Władysław Skonecki – Wiesław Gąsiorek

6:3, 6:1, 6:3

Barbara Panasiuk – Krystyna Filipówna

2:6, 6:3, 6:4

Władysław Skonecki / Wielisław Nowicki – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

6:1, 6:4, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

 


 


* Akademicki Ośrodek Sportowy

1965 GDAŃSK
pokaż
ukryj

10–14 lutego, hala: AOS* Politechniki Gdańskiej (1 kort, parkiet)

Władysław Skonecki – Wiesław Gąsiorek

1:6, 14:12, 6:1, 7:5

Barbara Olszowska** – Danuta Rylska

7:5, 3:6, 6:3

Wiesław Gąsiorek / Władysław Skonecki – Wielisław Nowicki / Józef Orlikowski

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Akademicki Ośrodek Sportowy

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1966 OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
pokaż
ukryj

36 lutego, hala: KSZO (przy hucie) (1 kort, parkiet)

Wiesław Gąsiorek – Bogdan Maniewski

6:4 2:6 11:9 6:8 6:1

Danuta Rylska – Barbara Olszowska*

6:2 6:3

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Piotr Jamroz / Wiesław Nowicki

13:11 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1967 GDAŃSK
pokaż
ukryj

9–12 marca, hala: Lechia (1 kort, parkiet)

Tadeusz Nowicki – Bogdan Maniewski

6:1, 6:2, 4:6, 6:4

Danuta Rylska – Barbara Olszowska*

6:0, 6:1

Adam Mincberg / Tadeusz Nowicki – Andrzej Kuźnik / Antoni Świłło

6:2, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1968 GDAŃSK
pokaż
ukryj

1518 lutego,    hala: Lechia (1 kort, parkiet)

Mieczysław Rybarczyk – Bronisław Lewandowski

11:9, 6:4

Danuta Rylska – Barbara Olszowska*

6:3, 4:6, 8:6

Bronisław Lewandowski / Tadeusz Nowicki – Piotr Jamroz / Adam Mincberg

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1969 GDAŃSK
pokaż
ukryj

69 lutego, hala: Lechia (1 kort, parkiet)

Józef Orlikowski – Jacek Niedźwiedzki

6:1, 6:3

Danuta Rylska – Barbara Kral*

6:1, 6:3

Piotr Jamroz / Józef Orlikowski – Witold Meres / Adam Nowak

6:3, 11:9

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1970 POZNAŃ
pokaż
ukryj

48 lutego, hala: MTP * hala nr 20

Mieczysław Rybarczyk – Tadeusz Nowicki

1:6, 8:6, 6:3

Danuta Wieczorek** – Barbara Kral***

7:5, 6:4

Adam Mincberg / Tadeusz Nowicki – Wielisław Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

11:9, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Międzynarodowe Targi Poznańskie

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

*** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1971 WARSZAWA
pokaż
ukryj

46 lutego, hala: ASG* w Rembertowie (1 kort, parkiet)

Wojciech Fibak – Mieczysław Rybarczyk

8:6, 7:5, 5:7, 9:8(5-4)

Danuta Wieczorek** – Barbara Kral***

6:3, 5:7, 9:7

Henryk Drzymalski / Bogdan Rogulski – Adam Mincberg / Mieczysław Rybarczyk

9:8(x-y), 3:6, 9:7

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Akademia Sztabu Generalnego

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

*** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1972 SOSNOWIEC
pokaż
ukryj

15–18 lutego, hala: Park Żeromskiego (1 kort, parkiet)

Jacek Niedźwiedzki – Tadeusz Nowicki

7:6(), 6:7(), 6:3

Barbara Kral* – Danuta Wieczorek**

6:4, 4:6, 6:3

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki – Wojciech Fibak / Mieczysław Rybarczyk

6:4, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

*Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

1973 SOSNOWIEC
pokaż
ukryj

1315 lutego, hala: Park Żeromskiego (1 kort, parkiet)

Mieczysław Rybarczyk – Tadeusz Nowicki

7:6(), 1:6, 6:3

Barbara Kral* – Elżbieta Ślesicka

6:2, 1:6, 7:5

Wojciech Fibak / Mieczysław Rybarczyk – Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1974 SOSNOWIEC
pokaż
ukryj

813 lutego, hala: Park Żeromskiego (1 kort, parkiet)

Czesław* Dobrowolski – Henryk Drzymalski

3:6, 4:6, 6:1, 7:5, 6:4

Jolanta Rozala – Barbara Włochowicz

6:4, 6:4

Janusz Gąsior / Jerzy Sonsalla**– Henryk Drzymalski / Czesław Szewczyk

6:4, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

*Często używał imienia Maciej.

** Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.

1975 POZNAŃ
pokaż
ukryj

1619 lutego, hala: Arena

Jacek Niedźwiedzki – Tadeusz Nowicki

6:3, 6:1

Barbara Włochowicz – Danuta Szwaj*

2:6, 6:2, 6:4

debli nie rozgrywano

 

 *Z domu Wieczorek.

1976 CHORZÓW
pokaż
ukryj

710 stycznia, hala: Kwiatów (w Parku Kultury i Wypoczynku) (2 korty, guma)

Jacek Niedźwiedzki – Tadeusz Nowicki

6:3, 4:6, 6:3

Barbara Olsza* – Danuta Szwaj**

6:2, 7:5

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki – Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla***

4:6, 7:6(), 6:3

debla kobiet nie rozgrywano ???

 








* Z domu Kral.

** Z domu Wieczorek.

*** Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.

1977 turniej się nie odbył
pokaż
ukryj
1978 MYSŁOWICE-WESOŁA
pokaż
ukryj

data: ???, hala: zborna w kopalni Lenin (obecnie Wesoła) (1 kort)

Henryk Drzymalski – Czesław* Dobrowolski

6:1, 6:3

Danuta Szwaj** – Marzenna Sieracka

6:1, 1:1 krecz

debli nie rozgrywano ???

 







* Często używał imienia Maciej.

** Z domu Wieczorek.

1979 CZERWIEŃSK k. Zielonej Góry
pokaż
ukryj

3–6 marca, hala: w jednostce wojskowej (1 kort, parkiet)

Henryk Drzymalski – Witold Meres

6:2, 6:3

Barbara Olsza* – Marzenna Sieracka

7:6(), 3:6, 8:6

Henryk Drzymalski / Tadeusz Nowicki – Janusz Czoba / Zenon Rode

walkower

Iwona Kuczyńska / Marzenna Sieracka – Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka

6:4, 6:4

 *Z domu Kral.

1980 ZABRZE
pokaż
ukryj

26 lutego – 2 marca, hala: Górnik (obecnie MOSiR) (9 kortów, tartan)

Henryk Drzymalski – Zenon Rode

6:2, 6:1

Iwona Kuczyńska – Danuta Szwaj*

6:2, 3:6, 6:3

Henryk Drzymalski / Andrzej Wiśniewski – Zenon Rode / Włodzimierz Turkowski

6:2, 6:1

Dorota Dziekońska / Danuta Szwaj* – Iwona Kuczyńska / Marzenna Sieracka

6:4, 7:6()








 * Z domu Wieczorek.

1981 turniej się nie odbył
pokaż
ukryj
1982 WARSZAWA
pokaż
ukryj

22–24 lutego, hala: Mera (3 korty, dywan)

Henryk Drzymalski – Marek Królicki

5:7, 6:4, 5:7, 6:2, 6:1

Dorota Dziekońska – Elżbieta Ślesicka

6:3, 6:4

Henryk Drzymalski / Witold Meres – Robert Brzozowski / Mirosław Najfeld

6:3, 6:4, 6:4

Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka – Dorota Dziekońska / Danuta Szwaj*

6:1, 2:6, 6:4








 * Z domu Wieczorek.

1983 WARSZAWA
pokaż
ukryj

7–12 lutego, hala: Mera (3 korty, dywan)

Henryk Drzymalski – Waldemar Rogowski

6:0, 6:3, 6:4

Elżbieta Ślesicka – Monika Waniek

7:6(), 7:5

Robert Brzozowski/ Romuald Szczepanik – Michał Lewandowski / Waldemar Rogowski

6:4, 6:3

Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka – Wanda Diłaj* / Monika Waniek

6:1, 6:3








 * Z domu Rybarczyk.

1984 WARSZAWA
pokaż
ukryj

27 lutego – 3 marca, hala: Mera (3 korty, dywan)

Waldemar Rogowski – Wojciech Kowalski

6:1, 6:7(), 6:2, 6:1

Dorota Dziekońska – Elżbieta Żaboklicka*

6:1, 6:2

Andrzej Jagielski / Tomasz Ulatowski – Tomasz Kopczyński / Maciej Kośka

4:6, 6:4, 8:6

Dorota Dziekońska / Elżbieta Żaboklicka* – Beata Gumuła / Ewa Żerdecka

7:6(), 6:3








 * Z domu Baranowska.

1985 WARSZAWA
pokaż
ukryj

7–10 lutego, hala: Mera (3 korty, dywan)

Lech Bieńkowski – Wojciech Jamroz

6:4, 6:4

Elżbieta Żaboklicka*– Monika Waniek

6:3, 6:3

Lech Bieńkowski / Tomasz Maliszewski – Michał Lewandowski / Waldemar Rogowski

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano ???

 








 * Z domu Baranowska.

1986 WARSZAWA
pokaż
ukryj
 11–15 marca, hala: Mera (3 korty, dywan)

Waldemar Rogowski – Michał Lewandowski

7:6(), 6:3

Katarzyna Nowak – Sylwia* Czopek

7:6(), 6:3

Tomasz Maliszewski / Waldemar Rogowski – Lech Bieńkowski / Wojciech Jamroz

6:4, 6:4

Dorota Dziekońska / Elżbieta Żaboklicka*– Beata Gumuła / Ewa Żerdecka

6:3, 3:6, 7:5








* Często używała imienia Karolina.

* Z domu Baranowska.

1987 ZABRZE
pokaż
ukryj

3–8 marca, hala: Górnik (obecnie MOSiR) (9 kortów, tartan)

Lech Bieńkowski – Waldemar Rogowski

6:1, 6:4

Katarzyna Nowak – Dorota Dziekońska

6:2, 6:3

Lech Bieńkowski / Olgierd Hoffman – Tomasz Maliszewski / Waldemar Rogowski

6:4, 7:6(5)

Sylwia* Czopek / Magdalena Mróz** – Anna Listowska / Katarzyna Nowak