Znajdujesz się: HISTORIA > TURNIEJE INDYWIDUALNE > MIĘDZYNAROD. MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET I MĘŻCZYZN

WPROWADZENIE

Poniżej po raz pierwszy prezentujemy unikalny KOMPLET wyników finałów Międzynarodowych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn, które odbywały się w wielu miastach (najczęściej w Katowicach, na kortach Baildonu), w latach 19311985 (8 edycji przedwojennych i 32 powojenne).
Jest to efekt pracy Komisji Historycznej PZT w składzie: Wojciech Andrzejewski, Piotr Gąsiorek, Andrzej Fąfara, Barbara Kowalska, Adam Królak, Czesław Ludwiczek, Stanisław Szczukiewicz i Tomasz Wolfke.
Mimo najstaranniej
jak się to wydawało możliwe przeprowadzonych weryfikacji, nie udało się ustalić niektórych imion gości zagranicznych (lub rozwinąć ich inicjałów), a także dat i miejsc (korty) turniejów rozgrywanych w 1979 i 1982 roku. Jeśli zatem ktoś pamięta lub dysponuje odpowiednimi źródłami "z epoki", które pozwoliłyby rozwiać te wątpliwości – prosimy o kontakt. Ponadto, Komisja nie uzurpuje sobie prawa do nieomylności – prosimy również o wskazywanie ew. błędów.

I jeszcze trzy wyjaśnienia:
1. Przynależność państwowa podawana jest tylko przy zawodnikach zagranicznych.
2. Niektóre państwa występują pod różnymi, obowiązującymi dla nich w danym okresie nazwami
np. Czechosłowacja to od 1961 do 1989 roku CSRS (Czesko-Słowacka Republika Socjalistyczna), a z Niemiec po II wojnie światowej przyjeżdżali na MMP tylko reprezentanci NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna, czyli komunistyczne Niemcy Wschodnie).
3. Jako zasadę przyjęto podawanie nazwisk Polek w ich brzmieniu rdzeniowym, czyli bez dodatkowych końcówek, które świadczyły o stanie cywilnym (panna lub mężatka). Natomiast w oryginalnych wynikach „z epoki” np. Barbara Kral występuje jako Kralówna, a Krystyna Żmija jako
Żmijanka itd.
1931 WARSZAWA
pokaż
ukryj

813 września, korty: Legia

Benny Berthet (Francja) – Ignacy Tłoczyński                                                        4:6, 6:3, 6:4, 9:11, 9:7
Jadwiga Jędrzejowska – Grete Deutschova (Czechosłowacja)                                                      6:0, 6:1
Jerzy Stolarow / Maksymilian Stolarow – Wilhelm Brosch / Hermann Eiffermann (Niemcy)     10:8, 6:1, 6:2
Rosie Berthet / Grete Deutschova (Francja/Czechosłowacja) – Jadwiga Jędrzejowska / Ada Pozowska
                                                                                                                                      6:3, 1:6, 8:6
Jadwiga Jędrzejowska / Ignacy Tłoczyński – Rosie Berthet / Benny Berthet (Francja)              5:7, 6:3, 7:5

1932 WARSZAWA
pokaż
ukryj

2229 sierpnia, korty: Legia

Józef Hebda – Ignacy Tłoczyński                                                               1:6, 6:4, 6:4, 4:6, 6:4
Jadwiga Jędrzejowska – Gertruda Volkmer 1                                                                  6:2, 6:2
Pierre Grandguillot (Egipt) /Jerzy Stolarow – Laszlo Klein / Roderich Menzel (Czechosłowacja)
                                                                                                             7:5, 2:6, 6:3, 4:6, 6:4
Jadwiga Jędrzejowska / Gertruda Volkmer 1 – Marion Crammer / Lotte Ertlova (
Niemcy/Czechosłowacja)
                                                                                                                          3:6, 7:5, 6:1
Jadwiga Jędrzejowska / Ignacy Tłoczyński – Gertruda Volkmer 1 / Józef Hebda                 6:3, 7:5


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Jacobsen.

1933 WARSZAWA
pokaż
ukryj

411 września, korty: Legia

Ladislav Hecht (Czechosłowacja) – Franz Wilhelm Matejka (Austria)                                        6:2, 6:2, 6:3
Jadwiga Jędrzejowska – Lola Merthautova (Czechosłowacja)                                                         6:2, 6:4
Adam Baworowski / Pat Hughes (Austria/W. Brytania) – Franz Wilhelm Matejka / Georg von Metaxa (Austria)
                                                                                                                                  9:7, 6:4, 2:6, 6:4
Wanda Dubieńska / Jadwiga Jędrzejowska – Elżbieta (Ella) Stephan 1 / Gertruda Volkmer 2       4:6, 6:4, 6:4
Jadwiga Jędrzejowska / Ignacy Tłoczyński – Gertruda Volkmer 2 / Józef Hebda                             walkower


1 Tenisistka pochodzenia niemieckiego, używała dwóch form imienia. Czasem także jej nazwisko zapisywane było w spolszczonej formie: Stefan(ówna).
2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Jacobsen.

1934 WARSZAWA
pokaż
ukryj

2126 sierpnia, korty: Legia

Ignacy Tłoczyński – Józef Hebda                                                                                     6:2, 7:9, 6:4, 6:2
Marie Luise Horn (Niemcy) – Jadwiga Jędrzejowska                                                                5:7, 6:3, 6:0
Hermann Artens / Georg von Metaxa (Austria) – Lazaros Stalios (Grecja) / Jerzy Stolarow         6:2, 6:2, 6:4
debla kobiet nie rozgrywano
Marie Luise Horn / Hermann Artens (Niemcy/Austria) – Jadwiga Jędrzejowska / Ignacy Tłoczyński     6:4, 6:4

1935 WARSZAWA
pokaż
ukryj

1925 sierpnia, korty: Legia

Pat Hughes (W. Brytania) – Kazimierz Tarłowski                                                       9:7, 4:6, 3:6, 6:4, 6:1
Jadwiga Jędrzejowska – Margarethe Kaeppel (Niemcy)                                                                  8:6, 6:2
Pat Hughes / Richard Planner (W. Brytania/Austria) – Józef Hebda / Leonard 1 Popławski    4:6, 6:3, 9:7, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Jadwiga Jędrzejowska / Ignacy Tłoczyński – Marion Crammer / Richard Planner (Niemcy/Austria)     6:4, 6:1


1 Często występował też pod imieniem Ludomir.

1936 BYDGOSZCZ
pokaż
ukryj

2630 sierpnia, korty: BKS

Kazimierz Tarłowski – Józef Hebda                                                                                        6:1, 6:0, 6:2
Jadwiga Jędrzejowska – Margarethe Kaeppel (Niemcy)                                                                  6:3, 6:3
Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński – Walenty Bratek / Kazimierz Tarłowski                            2:6, 6:3, 6:0, 7:5
Jadwiga Jędrzejowska / Gertruda Volkmer 1 – Zofia Jędrzejowska 2 / Margarethe Kaeppel (Niemcy)
                                                                                                                                                6:0, 6:3
Jadwiga Jędrzejowska / Józef Hebda – Margarethe Kaeppel / Hans Denker (Niemcy)                        6:2, 6:1


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Jacobsen.
2 Po wyjściu za mąż występowała
pod nazwiskiem Ostaszewska.

1937 BYDGOSZCZ
pokaż
ukryj

2330 sierpnia, korty: BKS

Józef Hebda – Ignacy Tłoczyński                                                                                         6:3, 6:2, krecz
Hella Kovač (Jugosławia) – Dagmar Schliff (Niemcy)                                                                      6:1, 6:1
Adam Baworowski / Hans Redl (Austria) – Siegfried Haendewerk / Kay Lund (Niemcy)  2:6, 6:1, 6:2, 6:8, 6:2
Hella Kovač (Jugosławia) / Zofia Sioda – Zofia Jędrzejowska 1 / Elżbieta Lilpop                          4:6, 6:2, 6:2
Hella Kovač (Jugosławia) / Hans Redl (Austria) – Zofia Sioda / Adam Baworowski (Austria)               6:4, 7:5


1 Po wyjściu za mąż występowała
pod nazwiskiem Ostaszewska.

1938 turniej nie odbył się
pokaż
ukryj

1939 GDYNIA
pokaż
ukryj

2431 lipca, korty: Gdyński KT

Józef Hebda – Ignacy Tłoczyński                                                                                 6:2, 1:6, 9:7, 6:3
Jadwiga Jędrzejowska – Hella Kovač (Jugosławia)                                                               3:6, 6:3, 6:3
Józef Hebda / Czesław Spychała – Adam Baworowski 1 / Ignacy Tłoczyński                    7:5, 3:6, 6:0, 6:2
Adela Bem / Jadwiga Jędrzejowska – Maria Gajda / Hella Kovač (Jugosławia)                              6:2, 6:2
Jadwiga Jędrzejowska / Ignacy Tłoczyński – Hella Kovač (Jugosławia) / Józef Hebda                    6:1, 6:3


1 Po anchlussie Austrii przez hitlerowskie Niemcy w 1938 roku zaczął występować jako reprezentant Polski, której obywatelstwo również miał.

1940–1945 nie rozgrywano
pokaż
ukryj

1946 SOPOT
pokaż
ukryj

1925 sierpnia, korty: KS Odwet

Władysław Skonecki – Józef Hebda                                                                    6:4, 1:6, 7:9, 6:4, 6:1
Maria Rudowska – Bronisława Jaśkowiak                                                                                6:3, 6:1
Zbigniew Bełdowski / Józef Hebda – Włodzimierz Olejniszyn / Władysław Skonecki             6:2, 6:2, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Helena Szerauc 1 / Władysław Skonecki – Maria Rudowska / Leon Kończak                        7:5, 0:6, 7:5


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Tłoczyńska.

1947 KATOWICE
pokaż
ukryj

1925 sierpnia, korty: Pogoń

Otto Szigeti (Węgry) – Jan Smolinsky (Czechosłowacja)                                                   6:4, 1:6, 9:7, 6:2
Jadwiga Jędrzejowska – Olga Miškova (Czechosłowacja)                                                               6:1, 6:3
Jan Krajčik / Jan Smolinsky (Czechosłowacja) – Leon Kończak / Ferdinand Vrba (Czechosłowacja)
                                                                                                                           6:4, 3:6, 7:5, 2:6, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Jadwiga Jędrzejowska / Józef Hebda – Olga Miškova (Czechosłowacja) / Władysław Skonecki          6:3, 6:1

1948 KATOWICE
pokaż
ukryj

2530 sierpnia, korty: Pogoń

Władysław Skonecki – Vladimir Zabrodsky (Czechosłowacja)                                                   6:3, 6:3, 6:1
Jadwiga Jędrzejowska – Olga Miškova (Czechosłowacja)                                                             walkower
Władysław Skonecki / Ferdinand Vrba (Czechosłowacja) – Jan Dostal / Vladimir Zabrodsky (Czechosłowacja)
                                                                                                                                   6:2, 6:2, 2:6, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Jadwiga Jędrzejowska / Władysław Skonecki – Gyulane Erd
ödi / Otto Szigeti (Węgry)               4:6, 6:3, 6:3

1949 SOPOT
pokaż
ukryj

815 sierpnia, korty: Ogniwo

Władysław Skonecki – Jan Krajčik (Czechoslowacja)                                                               6:0, 8:6, 7:5
Jadwiga Jędrzejowska – Olga Miškova (Czechosłowacja)                                                         2:6, 6:1, 6:0
Władysław Skonecki / Ksawery Tłoczyński – Włodzimierz Olejniszyn / Józef Piątek                    6:4, 7:5, 6:2
debla kobiet nie rozgrywano
Jadwiga Jędrzejowska / Władysław Skonecki – Olga Miškova / Jiři Javorsky (Czechosłowacja)           7:5, 6:3

1950–1957 nie rozgrywano
pokaż
ukryj

1958 KATOWICE
pokaż
ukryj

17 września, korty: Baildon

Jan-Erik Lundqvist (Szwecja) – Jiři Javorsky (Czechosłowacja)                                     6:3, 7:5, 1:6, 6:3
Vera Pužejova 1 (Czechosłowacja) – Jadwiga Jędrzejowska                                                      8:6, 6:2
Jiři Javorsky (Czechosłowacja) / Władysław Skonecki – Francisco Contreras / Mario Llamas (Meksyk)
                                                                                                                      3:6, 6:3, 6:4, 4:6, 6:4
Jadwiga Jędrzejowska / Vera Pužejova 1 (Czechosłowacja) – Klara Bardoczy / Zsofia Broszmann (Węgry)
                                                                                                                                          6:2, 6:0
Vera Pužejova 1 / Jiři Javorsky (Czechoslowacja) – Jadwiga Jędrzejowska / Władysław Skonecki
                                                                                                                                   6:1, 5:7, 6:2


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Sukova.

1959 KATOWICE
pokaż
ukryj

16 września, korty: Baildon

Gerard Pilet (Francja) – Siergiej Andriejew (ZSRR)                                                                 6:3, 6:1, 6:3
Waleria Kuzmienko (ZSRR) – Jadwiga Jędrzejowska                                                               5:7, 6:2, 6:2
Michaił Mozer / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Jean-Claude Molinari / Gerard Pilet (Francja)      6:4, 6:4, 5:7, 6:3

Waleria Kuzmienko / Patricia Ward (ZSRR/W. Brytania) – Eva Johannes / Inge Schultz (NRD)            6:3, 6:4

Patricia Ward / Gerald Oakley (W. Brytania) – Waleria Kuzmienko / Michaił Mozer (ZSRR)                 6:0, 6:0

1960 KATOWICE
pokaż
ukryj

511 września, korty: Baildon

Wiesław Gąsiorek – Józef Piątek                                                                          6:3, 1:6, 3:6, 6:2, 7:5
Anna Purkova (Czechosłowacja) – Jiřina Elgrova (Czechosłowacja)                                      6:1, 4:6, 6:4
Alan Mills / Roger Taylor (W. Brytania) – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek                                    6:2, 6:2
Eva Johannes / Pat Stewart (NRD/USA) – Jadwiga Jędrzejowska / Danuta Rylska                          6:4, 6:4
miksta nie rozgrywano

1961 KATOWICE
pokaż
ukryj

29 sierpnia 3 września, korty: Baildon

Istvan Gulyas (Węgry) – Jiři Javorsky (CSRS)                                                                   6:3, 1:6, 6:4, 6:2
Zsuzsa Körmöczy (Węgry) – Elizabeth Starkie (W. Brytania)                                                            6:2, 6:3
Jiři Javorsky (CSRS) / Władysław Skonecki – Warren Jacques / Martin Mulligan (Australia)         7:5, 7:5, 6:4
Jadwiga Jędrzejowska / Elizabeth Starkie (W. Brytania) – Olga Lendlova 1 / Anna Purkova (CSRS)     7:5, 6:4
Elizabeth Starkie / Robin Sanders (
W. Brytania/RPA) – Zsuzsa Körmöczy / Istvan Gulyas (Węgry)      6:0, 6:2

1 Matka Ivana Lendla.

1962 KATOWICE
pokaż
ukryj

28 sierpnia 3 września, korty: Baildon

Istvan Gulyas (Węgry) – Keith Diepraam (RPA)                                                                      6:3, 6:2, 6:1
Hella Vahley (NRD) – Anna Purkova (CSRS)                                                                                 6:2, 6:2
Istvan Gulyas / Ion Tiriac (
Węgry/Rumunia) – Michael Hann / Alan Mills (W. Brytania)               6:2, 6:2, 6:4
Jill Mills / Caroline Yates-Bell (W. Brytania) – Olga Lendlova 1 / Anna Purkova (CSRS)                      6:3, 6:1
Jill Mills / Alan Mills (W. Brytania) – Caroline Yates-Bell / Michael Hann (W. Brytania)                6:2, 4:6, 6:3


1 Matka Ivana Lendla.

1963 KATOWICE
pokaż
ukryj

27 sierpnia 1 września, korty: Baildon

Ion Tiriac (Rumunia) – Wiesław Gąsiorek                                                                6:3, 9:7, 4:6, 6:4
Olga Lendlova 1 (CSRS) – Eva Johannes (NRD)                                                                      6:2, 6:3

Milan Nečas / Karol Šafařik (CSRS) – Jack Frost / William Hoogs (USA)               6:4, 1:6, 4:6, 8:6, 6:2

Olga Lendlova 1 / Anna Purkova (CSRS) – Eva Johannes / Hella Vahley (NRD)                          6:4, 6:3

miksta nie rozgrywano


1 Matka Ivana Lendla.

1964 KATOWICE
pokaż
ukryj

1116 sierpnia, korty: Baildon

Istvan Gulyas (Węgry) – Wiesław Gąsiorek                                                               4:6, 6:2, 2:6, 6:1, 6:0
Hella Vahley (NRD) – Danuta Rylska                                                                                             6:0, 6:2
Istvan Gulyas / Andras Szikszay (Węgry) – Wielisław Nowicki / Władysław Skonecki              13:11, 6:4, 6:1
Jadwiga Jędrzejowska / Krystyna Żmija 1 – Monika Hassmann / Andrea Winkler (Austria)                 6:3, 6:4
Jadwiga Jędrzejowska / Jean-Claude Barclay (Francja) – Alison Stroud / Mark Cox (W. Brytania)      6:4, 7:5


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Makowska.

1965 KATOWICE
pokaż
ukryj

1722 sierpnia, korty: Baildon

Istvan Gulyas (Węgry) – Alan Fox (USA)                                                      3:6, 10:8, 3:6, 10:8, 6:3
Judy Tegart (Australi
a) – Jacqueline Rees-Lewis (Francja)                                                    6:3, 7:5
Dick Dell / Alan Fox (USA) – Istvan Gulyas / Andras Szikszay (Węgry)                                    6:3, 6:3
Rita Bentley / Judy Tegart (W. Bryt./Austral.) – Mariana Ciogolea / Jacqueline Rees-Lewis (Rum./Fra.)
                                                                                                                                      6:4, 6:4
Judy Tegart / Alan Fox (Australia/USA) – Rita Bentley / Dick Dell (W. Brytania/USA)
                                                                                                [losowanie na korzyść Tegart/Fox]

1966 KATOWICE
pokaż
ukryj

2328 sierpnia, korty: Baildon

Wiesław Gąsiorek – Peter Szöke (Węgry)                                                                         6:0, 6:4, 6:2
Judy Tegart (Australia) – Tilu
Simson-Soome (ZSRR)                                                            6:4, 15:13
Tadeusz Nowicki / Wielisław Nowicki – Jak Parmas / Jak Simson (ZSRR)                             6:1, 3:6, 7:5
Janine Lieffrig / Judy Tegart (Francja/Australia) – Danuta Calińska 1 / Danuta Wieczorek 2           6:4, 6:3
Tiju Kiwi / Peeter Lamp (ZSRR) – Danuta Wieczorek 2 / Tadeusz Nowicki                                   6:4, 6:3


1 Z domu Schmidt.
2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

1967 KATOWICE
pokaż
ukryj

15–20 sierpnia, korty: Baildon

Wiesław Gąsiorek – Mieczysław Rybarczyk                                                                        6:3, 6:2, 6:3
Alena Palmeova (CSRS) – Danuta Wieczorek 1                                                                         6:1, 6:1
Milan Holeček / Jan Kukal (CSRS) – Gheorghe Boaghe / Petre Marmureanu (Rumunia)              walkower
Barbara Olszowska 2 / Danuta Wieczorek 1 – Olga Lendlova 3 / Anna Purkova (CSRS)           6:1, 3:6, 7:5
Krystyna Makowska 4 / Wiesław Gąsiorek – Danuta Rylska / Rob Cadvallader (Australia)              6:4, 6:3


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.
2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

3 Matka Ivana Lendla.

4 Z domu Żmija.

1968 KATOWICE
pokaż
ukryj

2026 sierpnia, korty: Baildon

Wiesław Gąsiorek – Siergiej Lichaczew (ZSRR)                                                             7:5, 6:1, 6:3
Judith Dibar (Rumunia) – Barbara Kral 1                                                                              6:3, 6:1
John Alexander / Phil Dent (Australia) – Ray Keldie / Siergiej Lichaczew (Australia/ZSRR)
                                                                                          [losowanie na korzyść Alexander/Dent]
Brigitte Hoffmann / Hella Riede-Vahley (NRD) – Barbara Kral 1 / Alina Zdun
                                                                                           [losowanie na korzyść Hoffman/Riede]

Danuta Wieczorek 2 /Phil Dent (Australia) – Lesley Hunt / John Alexander (Australia)               6:2, 6:4


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.
2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

1969 KATOWICE
pokaż
ukryj

19–24 sierpnia, korty: Baildon

Toomas Lejus (ZSRR) – Wiesław Gąsiorek                                                                    6:0, 4:6, 7:5, 6:2
Jane Bartkowicz (USA) – Danuta Wieczorek 1                                                                              6:3, 6:3
Bronisław Lewandowski / Tadeusz Nowicki – Ants Juhwelt / Toomas Lejus (ZSRR)           6:2, 6:3, 2:6, 6:4
Tiju Kiwi / Aita Kree (ZSRR) – ??? Policerova (CSRS) / Danuta Wieczorek 1                                    6:1, 6:1
Tiju Kiwi / Toomas Lejus (ZSRR) – Odile de Roubin (Francja) / Bogdan Rogulski                            7:5, 6:4


1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.