Znajdujesz się: HISTORIA > TURNIEJE INDYWIDUALNE > MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ TENISOWY Z OKAZJI MTP
HISTORIA TURNIEJU
ukryj
Dla kontynuowania pięknych tradycji wielkopolskiego tenisa, a jednocześnie poszerzenia międzynarodowych kontaktów krajowej czołówki, Zarząd Poznańskiego Okręgowego Związku Tenisowego podjął na początku lat 60. XX wieku decyzję organizowania międzynarodowego turnieju tenisowego w Poznaniu w okresie tradycyjnych już Międzynarodowych Targów Poznańskich. Ciekawostką jest, że tylko pierwszy edycja rozgrywana była pod egidą dyrekcji MTP. Następne zwane były nadal turniejami o Puchar Targów, choć w praktyce były to międzynarodowe mistrzostwa Poznania.

Turniej zawsze rozgrywano w stolicy Wielkopolski. Odbyło się 16 edycji, corocznie w okresie 1961
76.

W 1977 roku Poznański Okręgowy Związek Tenisowy odwołał planowany międzynarodowy turniej z powodu braku odpowiedniego obiektu na organizację. Z tym samym rokiem nastąpiły zmiany regulaminowe w turniejach na świecie i w Polsce. Od 1978 r. imprezę rozgrywano już tylko jako ogólnopolski turniej klasyfikacyjny Grand Prix Polski o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Na następny międzynarodowy turniej w Poznaniu kibice musieli poczekać do 1992 roku, kiedy to Wojciech Fibak zorganizował challengera ATP Philip Morris Polish Open z pulą nagród 75 000 dol. Pod kolejnymi odsponsorskimi nazwami impreza jest kontynuowana (z krótkimi przerwami) do dziś.
WYNIKI FINAŁÓW
ukryj

1961, edycja I
8–11 czerwca, korty: AZS Poznań

Józef Piątek – Piotr Jamroz                                                                             6:3, 6:2, 6:2
Hella Vahley (NRD) – Margret Krutzger (NRD)                                                         6:2, 6:2
Piotr Jamroz / Mieczysław Rybarczyk – Józef Piątek / Jan Stefański             6:1, 6:2, 7:9, 6:4
debla kobiet nie rozgrywano
Hella Vahley / Urlich Trettin (NRD) – Margret Krutzger / Herbert Schmidt (NRD)        6:4, 6:3


1962, edycja II
7–10 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Władysław Skonecki                                                      7:5, 6:3, 6:0
Eve Johannes (NRD) – Maria Dowbór 1                                                                6:0, 6:2
Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Józef Orlikowski / Władysław Skonecki        2:6, 6:4, 6:1
debla kobiet nie rozgrywano
Eve Johannes / Peter Fahrmann (NRD) – Maria Dowbór 1 / Józef Orlikowski            6:1, 6:1

1963, edycja III
10–16 czerwca, korty: AZS Poznań

Pavel Korda (CSRS) – Władysław Skonecki                                                     4:6, 6:3, 6:1, 6:2
Anna Purkova (CSRS) – Hella Vahley (NRD)                                                                  6:3, 6:1
Pavel Korda / Milan Tajčnar (CSRS) – Bogdan Maniewski / Władysław Skonecki              6:4, 6:4
Danuta Calińska 2 / Maria Dowbór 1 – Anna Purkova (CSRS) / Krystyna Żmija 3                6:3, 6:1
Anna Purkova / Pavel Korda (CSRS) – Jewgienija Biriukowa / Oleg Kuzmienko (ZSRR)      6:3, 6:1

1964, edycja IV
8–14 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiaczesław Jegorow (ZSRR) – Andriej Potanin (ZSRR)                                                      6:1, 1:0 krecz
Danuta Rylska – Wiera Troszkina (ZSRR)                                                                                  6:3, 6:4
Pavel Korda / František Pala (CSRS) – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek                                       6:3, 6:0
debla kobiet nie rozgrywano
Wiera Troszkina / Wiaczesław Jegorow (ZSRR) – Jelena Potanina / Andriej Chugunow (ZSRR)     6:2, 6:1


1965, edycja V
3–6 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Tadeusz Nowicki                                                                            6:3, 6:0, 6:4
Helga Magdeburg (NRD) – Tatiana Taranowa (ZSRR)                                                     4:6, 6:4, 6:4
Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Michaił Mozer / Rudolf Siwochin (ZSRR)                      6:4, 6:1, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Galina Bakszewa / Michaił Mozer (ZSRR) – Barbara Olszowska 4 / Tadeusz Nowicki                 6:3, 6:2

1966, edycja VI
31 maja – 5 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – Mieczysław Rybarczyk                                                                     6:4, 6:3, 6:2
Hella Vahley-Riede (NRD) – Helga Magdeburg (NRD)                                                              6:2, 6:2
Tadeusz Nowicki / Wielisław Nowicki – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek                                   7:5, 8:6
debla kobiet nie rozgrywano
Waleria Titowa / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Helga Magdeburg / Werner Rautenberg (NRD)      walkower

1967, edycja VII
29 maja – 5 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Wiesław Gąsiorek – Bronisław Lewandowski                                                                 6:2, 6:2, 6:1
Marie Neumannova (CSRS) – Waleria Titowa (ZSRR)                                                           6:1, 6:0
Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Jiři Medonos / Petr Štrobl (CSRS)                               6:4, 3:6, 6:3
debla kobiet nie rozgrywano
Waleria Titowa / Rudolf Siwochin (ZSRR) – Marie Neumannova / Petr Štrobl (CSRS)              6:4, 6:3

1968, edycja VIII
12–16 czerwca, korty: AZS Poznań

Wiesław Gąsiorek – František Pala (CSRS)                                                           4:6, 3:6, 6:3, 6:1, 6:3
Hella Vahley-Riede (NRD) – Brigitte Hoffmann (NRD)                                                           6:3, 3:6, 6:3
Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk – Wiesław Biełanowicz / Jarosław 5 Dąbrowski              6:4, 6:2
Brigitte Hoffmann / Hella Vahley-Riede (NRD) – Barbara Olszowska 4 / Danuta Wieczorek 6     3:6, 6:1, 6:3
miksta nie rozgrywano

1969, edycja IX
11–15 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Mieczysław Rybarczyk – Wiesław Gąsiorek                                                         6:4, 6:8, 3:6, 6:4, 7:5
Danuta Wieczorek 6 – Alina Zdun                                                                                           6:3, 6:2
Wiesław Biełanowicz / Tadeusz Nowicki – Piotr Jamroz / Roman Prystrom                                6:2, 6:4
debla kobiet nie rozgrywano
Danuta Wieczorek 6 / Wiesław Biełanowicz – Brigitte Hoffmann / Peter Fahrmann (NRD)            7:5, 6:2
 

1970, edycja X
1–6 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Bronisław Lewandowski – Witold Meres                                                            6:1, 2:6, 1:6, 6:4, 6:0
Danuta Wieczorek 6 – Barbara Kral 7                                                                                     6:3, 6:3
Bronisław Lewandowski / Adam Mincberg – Ladislav Macko / Milan Tajčnar (CSRS)                  6:3, 6:1      
Krystyna Filip / Danuta Wieczorek 6 – Barbara Kral 7 / Barbara Włochowicz                              7:5, 6:4
miksta nie rozgrywano

1971, edycja XI
1–6 czerwca, korty: AZS Poznań

Wojciech Fibak – Mieczysław Rybarczyk                                                             4:6, 7:9, 8:6, 6:4, 6:1
Barbara Kral 7 – Danuta Wieczorek 6                                                                                      6:4, 6:1
Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla 8 – Adam Mincberg / Jacek Niedźwiedzki                              6:3, 6:3
Danuta Rylska / Danuta Wieczorek 6 – Jolanta Rozala / Aleida Spex-Portuondo (Kuba)         6:3, 1:6, 6:2
miksta nie rozgrywano

1972, edycja XII
31 maja – 5 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Thomas Emmrich (NRD) – Wojciech Fibak                                                         5:7, 6:3, 6:8, 6:2, 6:2
Maria Košičkova (CSRS) – Bettina Borkert (NRD)                                                                     6:4, 6:1
Wojciech Fibak / Jacek Niedźwiedzki – Andrzej Andrzejewski / Bogdan Maniewski                     6:3, 9:7
Maria Košičkova / Libuše Kozelova (CSRS) – Danuta Rylska / Barbara Włochowicz              4:6, 6:2, 6:4
miksta nie rozgrywano

1973, edycja XIII
19–24 czerwca, korty: AZS Poznań

Henryk Drzymalski – Wojciech Fibak                                                                        7:5, 6:1, 3:6, 6:3
Barbara Kral 7 – Danuta Wieczorek 6                                                                                    6:3, 6:1
Wladimir Tonow / Stojan Welew (Bułgaria) – Wojciech Fibak / Wielisław Nowicki                    7:5, 6:4
Barbara Kral 7 / Barbara Włochowicz – Wanda Ostrowska / Danuta Wieczorek 6               3:6, 6:2, 6:2
miksta nie rozgrywano

1974, edycja XIV
5–9 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Henryk Drzymalski – Thomas Emmrich (NRD) przez losowanie
Barbara Kral 7Erzsebet Szell (Węgry) przez losowanie

Z powodu fatalnych warunków atmosferycznych (intensywnie podający w sobotę i niedzielę deszcz) organizatorzy postanowili zakończyć turniej i przez losowanie od półfinałów ustalić miejsca i nagrody. Debla kobiet nie rozgrywano, a kolejności w deblu mężczyzn i mikście nie losowano.

1975, edycja XV
17–22 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski                                                                       6:3, 4:6, 6:2
Barbara Kral 7 – Danuta Wieczorek 9                                                                                   6:4, 6:2
Ljubomir Petrow / Stojan Welew (Bułgaria) – Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD)          walkower
Barbara Kral 7 / Barbara Włochowicz – Lea Plchova / Katařina Skronska (CSRS)                     6:1, 6:1
miksta nie rozgrywano

1976, edycja XVI
2–6 czerwca, korty: GKS Olimpia Poznań

Henryk Drzymalski – Maciej 10 Dobrowolski                                                                 6:3, 4:6, 6:1
Danuta Wieczorek 9 – Barbara Kral 7                                                                          1:6, 6:4, 6:4
Maciej Dobrowolski / Jerzy Jasiński – Henryk Drzymalski / Czesław Szewczyk                6:4, 4:6, 7:5
Jolanta Rozala / Danuta Wieczorek 9 – Barbara Kral 7 / Barbara Włochowicz                 6:4, 6:4
miksta nie rozgrywano

  1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Lewandowska.
  2 Z domu Szmidt.
  3 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Makowska.
  4 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.
 
5 Często używał zdrobnienia Sławek.
  6 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Wieczorek.
  7 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.
 
8 Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.
  9 Z domu Szwaj.
10 Często używał imienia Maciej.


Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.