Znajdujesz się: HISTORIA > TURNIEJE INDYWIDUALNE > MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ O PUCHAR BAŁTYKU
HISTORIA TURNIEJU
ukryj

Turniej rozgrywany był w Sopocie w latach 1963–1987 (23 edycje; przerwa w latach 1973–74 z powodu remontu obiektu SKT). Inauguracyjna impreza odbyła się wyłącznie w formacie drużynowym. Narodowe reprezentacje mężczyzn – początkowo trzy-, następnie cztero-, a wreszcie dwuosobowe – rywalizowały aż do ósmej edycji włącznie. Indywidualne turnieje singlowe wprowadzono od drugiej edycji, deblowe – od trzeciej; miksta grywano nieregularnie. Status turnieju międzynarodowego został utrzymany do roku 1985, tylko dwa ostatnie turnieje odbyły się w obsadzie wyłącznie krajowej.

WYNIKI
ukryj


1963
22–27 lipca


Drużynowo

1. Czechosłowacja

2. Rumunia

3. Chiny

4. Polska I (Władysław Skonecki, Jan Radzio, Bogdan Maniewski)

5. NRD

6. Polska II (Józef Osadca, Mieczysław Rybarczyk, Stanisław Szczukiewicz)

 

Turniejów indywidualnych nie rozgrywano

 

1964 14–19 lipca


Drużynowo

1. Węgry

2. Czechosłowacja

3. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Józef Orlikowski, Wielisław Nowicki, Mieczysław Rybarczyk)

4. Chiny

5. NRD

6. Polska II (Tadeusz Nowicki, Bronisław Lewandowski, Andrzej Czapracki, Mieczysław Kubaty)

7. Bułgaria

8. Kuba

 

Indywidualnie – kobiety

Finał: Ci Von-di (ChRL) – Danuta Rylska 6:2, 4:6, 6:4

O 3. miejsce: Danuta Wieczorek1 – Sui Jen-dżen (ChRL) 7:5, 6:4

 

 

1965 13–19 lipca

 

Drużynowo

1. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Tadeusz Nowicki, Bogdan Maniewski, Józef Orlikowski)

2. Węgry

3. Czechosłowacja

4. ChRL

5. zespół międzynarodowy „Międzynarodówka” (składający się na najlepszych zawodników uczestniczących w rozgrywkach indywidulanych)

6. NRD

7. Polska II (Bronisław Lewandowski, Czesław Szewczyk, Andrzej Andrzejewski)

8. Rumunia

 

Indywidualnie

Istvan Gulyas (Węgry) – Wiesław Gąsiorek

7:5, 3:6, 1:6, 6:4, 6:3

Chi Fen-Dżi (ChRL) – Hsu Juan-chan (ChRL)

7:5, 6:2

Omar Pabst / John Sharpe (Chile/Australia) – Pavel Korda / Petr Štrobl (CSRS)

6:3, 6:3

Chi Fen-Dżi / Hsu Juan-chan (ChRL) – Ilona Fudala / Barbara Olszowska2

8:6, 6:0

miksta nie rozgrywano

 

 

1966 12–17 lipca

 

Drużynowo

1. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Mieczysław Rybarczyk, Piotr Jamroz, Wielisław Nowicki)

2. Stany Zjednoczone

3-4. Węgry / ChRL

5-9. Czechosłowacja, Szwecja, Bułgaria, NRD, Polska II (Tadeusz Nowicki, Bronisław Lewandowski)

 

Indywidualnie

Istvan Gulyas (Węgry) – Wiesław Gąsiorek

6:1, 5:4 walkower*

Danuta Wieczorek1 – Jen Ta-tsui (ChRL)

0:6, 6:2**

??? Babarczi / Istvan Gulyas (Węgry) – Jan Kukal / Milan Nečas (CSRS)

6:4, 6:4

Erzsebet Szell (Węgry) / Danuta Wieczorek1 – Chi Feng-dżi / Jen Ta-tsui (ChRL)

6:3, 2:6, 6:4

 miksta nie rozgrywano

* spotkanie przerwane przez deszcz – Polak poddał mecz

 ** spotkanie przerwane z powodu ciemności i nie dokończone

 

 

1967 11–16 lipca

 

Drużynowo

1. Polska I (Tadeusz Nowicki, Mieczysław Rybarczyk)

2. CSRS

3-6. Węgry, NRD, Polska II (Bronisław Lewandowski, Jacek Niedźwiedzki), Polska III (Adam Mincberg, Czesław Szewczyk)

 

Indywidualnie

Wiesław Gąsiorek – Bronisław Lewandowski

6:4, 2:6, 6:1, 6:3

Barbara Kral3 – Danuta Wieczorek1

6:4, 6:1

Antal Jancso / Andras Szikszay (Węgry) – ??? Babarczi / Ferenc Komaromy (Węgry)

7:5, 4:6, 6:3

Barbara Kral3 / Alina Zdun – Krystyna Makowska4 / Danuta Wieczorek1

5:7, 6:1, 6:2

miksta nie rozgrywano

 

 

1968 9–14 lipca

 

Drużynowo

1. Estonia I

2. Polska I (Wiesław Gąsiorek, Tadeusz Nowicki)

3-8. Węgry, Rumunia, Szwecja, Polska II (Bogdan Rogulski, Andrzej Wiśniewski), Estonia II, NRD

 

Indywidualnie

Toomas Lejus (Estonia) – Geza Varga (Węgry)

6:3, 6:2, 6:4

Barbara Kral3 – Tilu Soome-Simson (Estonia)

7:5, 6:1

Szabolcs Baranyi / Geza Varga (Węgry) – Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

6:3, 5:7, 6:4

Tiju Kiwi / Tilu Soome-Simson (Estonia) – Barbara Olszowska2 / Paula Vajda (Węgry)

6:1, 6:1

miksta nie rozgrywano

 

 

1969 15–20 lipca

 

Drużynowo

1. Polska I (Mieczysław Rybarczyk, Tadeusz Nowicki)

2. Węgry

3-4. Polska II (Wiesław Biełanowicz, Adam Mincberg), NRD

 

Indywidualnie

Peter Szöke (Węgry) – Mieczysław Rybarczyk

6:1, 4:6, 6:0

Barbara Kral3 – Katalin Borka (Węgry)

6:3, 8:6

Bronisław Lewandowski / Tadeusz Nowicki – Peter Szöke / Andras Szöcsik (Węgry)

6:3, 6:4

Maria Lewandowska5 / Danuta Rylska – Barbara Kral3 /Alina Zdun

6:4, 4:6, 6:2

miksta nie rozgrywano

 

 

1970 7–12 lipca

 

Drużynowo

1. Polska I (Mieczysław Rybarczyk, Tadeusz Nowicki)

2. Polska II (Jacek Niedźwiedzki, Wojciech Fibak)

3-6. Rumunia, Czechosłowacja, NRD, Węgry

 

Indywidualnie

Tadeusz Nowicki – Ionel Santeiu (Rumunia)

6:3, 6:4, 6:0

Eva Szabo (Węgry) – Alina Zdun

8:6, 6:3

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk – Frank Falderbaum / M. Gottschalk (NRF)

6:2, 6:4, 3:6, 6:3

Krystyna Makowska4 / Eva Szabo (Węgry) – Bettina Borkert / Veronika Koch (NRD)

11:9, 5:7, 6:1

miksta nie rozgrywano

 

 

1971 13–18 lipca

Sever Muresan (Rumunia) – Andrzej Andrzejewski

6:3, 6:0

Barbara Kral3 – Danuta Wieczorek1

6:0, 6:4

Sever Muresan / Toma Ovici (Rumunia) – ??? Kurz / Jiři Marzik (CSRS)

6:4, 6:2

Danuta Wieczorek1 / Alina Zdun – Barbara Kral3 / Barbara Włochowicz

4:6, 6:2, 6:3

Danuta Wieczorek1 / Jerzy Sonsalla6 – Aleida Spex-Portuondo / Humberto Camarotti (Kuba)

6:4, 9:7









1972 11–16 lipca

Bertalan Csoknyay (Węgry) – Sever Muresan (Rumunia)

2:6, 6:3, 6:2

Eva Szabo (Węgry) – Danuta Wieczorek1

6:2, 6:2

Sever Muresan (Rumunia)/Mieczysław Rybarczyk – Jacek Niedźwiedzki/Jerzy Sonsalla6

7:5, 6:3

Eva Szabo (Węgry) / Danuta Wieczorek1 – Barbara Kral3 / Barbara Włochowicz

3:6, 8:6, 6:4

miksta nie rozgrywano

 

 

1973 turniej odwołany (remont kortów i domku klubowego SKT)

 

 

1974 turniej nie odbył się

 

 

1975 15–20 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Jacek Niedźwiedzki

7:5, 6:7, 6:2

Barbara Włochowicz – Barbara Kral3

6:4, 7:6

Tadeusz Nowicki / Jacek Niedźwiedzki – Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla6

6:1, 6:2

debla kobiet i miksta nie rozgrywano

 

 

1976 14–18 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Pavel Ševčik (CSRS)

7:6, 6:4

Danuta Szwaj8 – Barbara Olsza7

6:1, 6:3

Jiři Granat / ??? Proucha (CSRS) – Henryk Drzymalski / Witold Meres

3:6, 7:6, 6:4

Barbara Olsza / Thomas Emmrich (NRD) – Danuta Szwaj8 / Jerzy Sonsalla6

7:6, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1977 13–17 lipca

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski

6:3, 6:4

Jewgienija Biriukowa (ZSRR) – Danuta Szwaj8

6:3, 6:2

Henryk Drzymalski / Thomas Emmrich (NRD) – Vladislav Savrda / Pavel Ševčik (CSRS)

6:7, 6:1, 6:3

Jewgienija Biriukowa / Anatolij Wołkow (ZSRR) – Ivona Brzakova / Vladislav Savrda (CSRS)

4:6, 6:3, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1978 12–16 lipca

Vladislav Savrda (CSRS) – Thomas Emmrich (NRD)

6:3, 4:6, 7:6

Danuta Szwaj8 – Barbara Olsza7

3:6, 6:2, 6:1

Henryk Drzymalski / Tadeusz Nowicki – Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD)

6:0, 7:5

Barbara Olsza7 / Thomas Emmrich (NRD) – ??? Huebnerova / Jaroslav Navratil (CSRS)

6:2, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1979 11–14 lipca

Jaroslav Čech (CSRS) – Andrzej Wiśniewski

6:1, 7:5

Danuta Szwaj8 – Michalina Pazdorova (CSRS)

7:5, 6:3

Janusz Gąsior / Andrzej Wiśniewski – Jaroslav Čech / Oliver Karlik (CSRS)

7:6, 7:6

Danuta Szwaj8 / Barbara Olsza7 – Małgorzata Rejdych9 / Paulina Kajetanowicz

7:6, 7:5

miksta nie rozgrywano

 

 

1980 9–15 lipca

Dorota Dziekońska – Michalina Pazderova (CSRS)

walkower

Thomas Emmrich (NRD) – Henryk Drzymalski

7:6, 3:6, 6:4

Thomas Arnold / Thomas Emmrich (NRD) – Janusz Czoba / Czesław10 Dobrowolski

6:4, 6:1

Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka – Dorota Dziekońska / Grażyna Jarosz

7:5, 7:5

miksta nie rozgrywano

 


1981 15–19 lipca

Henryk Drzymalski – Marek Królicki

6:4, 6:3, 6:3

Natasza Borodina (ZSRR) – Swietłana Korzun (ZSRR)

6:0, 6:1

Henryk Drzymalski / Andrzej Wiśniewski – Zenon Rode / Romuald Szczepanik

6:4, 2:6, 6:3

Natasza Borodina / Swietłana Korzun (ZSRR) – Wanda Diłaj11 / Marzenna Sieracka

6:0, 6:4

miksta nie rozgrywano

 

 

1982 7–11 lipca

Ladislav Travniček (CSRS) – Pavel Dynak (CSRS)

6:0, 6:2

Alena Kulhankova (CSRS) – Danuta Szwaj8

7:6, 6:1

Aleksander Harasym / Marek Królicki – Jerzy Jasiński / Romuald Szczepanik

3:6, 6:3, 12:10

Wanda Diłaj11 / Alena Kulhankova (CSRS) – Mieczysława Andrzejewska / Paulina Kajetanowicz

6:2, 6:4

Alena Kulhankova / Ladislav Travniček (CSRS) – Wanda Diłaj11 / Romuald Szczepanik

6:2, 6:7, 6:4









1983 6–10 lipca

Henryk Drzymalski – Zenon Rode

6:4, 6:1

Małgorzata Żydek12 – Wanda Diłaj11

6:1, 6:3

Zenon Rode / Romuald Szczepanik – Darek Pop / Cristian Stefanescu (Rumunia)

7:5, 6:4

Elżbieta Żaboklicka13 / Wanda Diłaj11 – Paulina Kajetanowicz / Małgorzata Żydek12

3:6, 6:2, 6:4

miksta nie rozgrywano



 

1984 11–15 lipca

Lech Bieńkowski – Andrzej Jagielski

6:1, 7:5

Elżbieta Żaboklicka13 – Vera Svobodova (CSRS)

6:4, 6:2

Erwin Lange (Estonia) / Tomasz Ulatowski – Lech Bieńkowski / Olgierd Hoffman

5:7, 6:2, 6:2

Dorota Dziekońska / Elżbieta Żaboklicka13 – Marzena Sieracka / Katarzyna Ślęczek

7:5, 6:1

Elżbieta Żaboklicka13 / Romuald Szczepanik – Dorota Dziekońska / Marcin Maziarczyk

7:6, 2:6, 6:2








1985 9–14 lipca

Ryszard Major – Zenon Rode

6:4, 1:6 6:4

Małgorzata Żydek – Vera Svobodova (CSRS)

6:1, 6:4

Marcin Maziarczyk / Piotr Iżyński - Mario Tabares / Wilfredo Henry (Kuba)

6:1 7:5

Małgorzata Żydek12/Vera Svobodova (CSRS) – Marzenna Sieracka/Katarzyna Łapińska

3:6 6:3 6:2


miksta nie rozgrywano ???



1986 16–20 lipca (turniej krajowy)

Tomasz Maliszewski – Wojciech Jamroz

4:6, 6:3, 6:2

Danuta Szwaj8 – Anna Gabzdyl

7:6, 7:6

Wojciech Jamroz / Tomasz Maliszewski – Aleksander Harasym / Bernard Żukowski

7:5 6:1

Judyta Słaboszewska / Elżbieta Żaboklicka13 – Beata Gumuła / Danuta Szwaj8

4:6 6:3 7:5

Danuta Szwaj8 / Zenon Rode – Elżbieta Żaboklicka / Maciej Kośka

7:5 6:2

 






1987 16–19 lipca (turniej krajowy)

Maciej Kaczyński – Alfred Chrobok

6:4, 6:1, 6:4

Renata Wojtkiewicz14 – Małgorzata Żydek12

6:2, 6:0

Beata Gumuła / Renata Wojtkiewicz14 – Katarzyna Teodorowicz / Agata Werblińska

6:3 6:2

turniej deblowy mężczyzn nie został dokończony z powodu deszczu

miksta nie rozgrywano

 

  

  1 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.
  2 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.
  3 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.
  4 Z domu Żmija.
  5 Z domu Dowbór.
  6 Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.
  7 Z domu Kral.
  8 Z domu Wieczorek.
  9 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Żydek.
10 Często używał imienia Maciej.
11 Z domu Rybarczyk.
12 Z domu Rejdych.
13 Z domu Baranowska

14 Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Skrzypczyńska.

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.