Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI DRUŻYNOWE > POLSKA W PUCHARZE DAVISA > 1947-1959

WPROWADZENIE

Puchar Davisa (Davis Cup) to od ponad stu lat największe i najbardziej prestiżowe drużynowe rozgrywki międzynarodowe w męskim tenisie. Obecnie organizowany jest przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

 

Wszystko zaczęło się w 1899 roku, kiedy czterech studentów Uniwersytetu Harvarda wpadło na pomysł zorganizowania spotkania ze studentami z Wielkiej Brytanii. Jeden z nich, Dwight Filley Davis, dopracował zasady rozgrywania meczu, a także za własne oszczędności zlecił stworzenie srebrnego pucharu. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1900 roku na kortach klubu Longwood Cricket Club w Bostonie, pod nazwą: Międzynarodowy Turniej  Tenisowy (International Lawn Tennis Challenge). Krótko po śmierci fundatora, w 1945 roku, rozgrywki przemianowano na Puchar Davisa. Do 2017 roku włącznie rozegrano 105 edycji, w których triumfowało zaledwie 15 narodowych reprezentacji: Stany Zjednoczone 32 zwycięstwa, Australia 28, Francja i Wlk. Brytania po 10, Szwecja 7, Hiszpania 5, Niemcy 3, Czechy i Rosja po 2 oraz Argentyna, Chorwacja, RPA, Serbia, Szwajcaria i Włochy po 1.

 

Polacy po raz pierwszy wystąpili w Pucharze  Davisa w 1925 roku. Od tego czasu uczestniczyli w 72 edycjach. Największymi sukcesami były półfinały Strefy Europejskiej w latach 1950, 1958, 1966 i 1972. W 2007 roku nasza reprezentacja po raz pierwszy od 1992 roku uzyskała awans do Grupy I  Strefy Euro-Afrykańskiej. W roku 2015, po pokonaniu kolejno Rosji, Litwy i Słowacji, Polska awansowała po raz pierwszy w historii do Grupy Światowej. Pamiętny pierwszy mecz, niestety przegrany, rozegraliśmy z Argentyną w Gdańsku, w dniach 4-6 marca 2016.

 

Najwięcej spotkań w reprezentacji Biało-Czerwonych wygrał w singlu i deblu Bartłomiej Dąbrowski (37), który tryumfował także w największej liczbie singli (28) i wystąpił w największej liczbie meczów (30). Najwięcej edycji zaliczył Tadeusz Nowicki (16), a najwięcej wygranych w deblu ma Mariusz Fyrstenberg (18 zwycięstw, w tym 15 w parze z Marcinem Matkowskim).

1946 - Polska nie brała udziału w rozgrywkach
1947
pokaż
ukryj

Strefa Europejska, II runda

Polska

2

Warszawa, ???

15-17.05.1947

Clay – Red Clay, Outdoor

Wielka Brytania

3

 

Józef Hebda

Tony Mottram

6:2 1:6 1:6 3:6

Władysław Skonecki

Derrick Barton

6:3 7:5 13:11

Józef Hebda / Władysław Skonecki

Donald Butler / Goeffrey Paish

2:6 4:6 3:6

Józef Hebda

Derrick Barton

3:6 6:2 6:4 4:6 6:4

Władysław Skonecki

Tony Mottram

4:6 2:6 5:7

         

Kapitan: Krzysztof Herbst

Zawodnicy: Włodzimierz Olejniszyn, Leon Kończak

1948 - Polska – Włochy 0:5 walkower

1949 - Polska nie bierze udziału w rozgrywkach

1950
pokaż
ukryj

 

Strefa Europejska, II runda

Polska

5

Warszawa, ???

19-21.05.1950

Clay – Red Clay, Outdoor

Izrael

0

 

Władysław Skonecki

Arie Avidan-Weiss

6:3 6:2 6:4

Józef Piątek

Jacob Buntmann

4:6 6:0 8:6 6:1

Józef Piątek / Władysław Skonecki

Arie Avidan-Weiss / Yehuda Finkelkraut

7:5 6:3 6:4

Władysław Skonecki

Jacob Buntmann

6:2 6:0 6:2

Józef Piątek

Arie Avidan-Weiss

6:1 6:0 4:6 4:6 6:2

         

Kapitan: ???

Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

3

Warszawa, ???

8-10.06.1950

Clay – Red Clay, Outdoor

Irlandia

2

 

Władysław Skonecki

Matthew Murphy

9:7 6:3 6:2

Józef Piątek

Cyril Kemp

6:1 6:1 9:7

Jan Chytrowski / Władysław Skonecki

Joseph Hackett / Matthew Murphy

8:10 10:8 14:12 5:7 1:6

Józef Piątek

Matthew Murphy

6:0 2:6 3:6 2:6

Władysław Skonecki

Cyril Kemp

6:3 6:2 6:0

         

Kapitan: ???

 

Strefa Europejska, półfinał

Polska

0

Båstad, Båstad Tennis Stadium

13-15.07.1950

Clay – Red Clay, Outdoor

Szwecja

5

 

Józef Piątek

Torsten Johansson

1:6 1:6 3:6

Władysław Skonecki

Lennart Bergelin

2:6 2:6 6:1 1:6

Józef Piątek / Władysław Skonecki

Sven Davidson / Torsten Johansson

4:6 0:6 5:7

Władysław Skonecki

Torsten Johansson

3:6 3:6 3:6

Józef Piątek

Sven Davidson

0:6 2:6 2:6

         

Kapitan: ???

1951
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, II runda

Polska

4

Zurych, ???

18-20.05.1951

 

Szwajcaria

1

 

Józef Piątek

Max Albrecht

5:7 4:6 7:5 6:0 6:1

Władysław Skonecki

Jost Spitzer

4:6 6:2 6:2 7:5

Józef Piątek / Władysław Skonecki

René Buser / Jost Spitzer

6:3 5:7 1:6 6:3 4:6

Józef Piątek

Jost Spitzer

8:6 6:4 6:4

Władysław Skonecki

Max Albrecht

3:6 1:6 7:5 6:3 6:3

         

Kapitan: ???

 

Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

0

Mediolan, ???

17-19.06.1951

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

5

 

Józef Piątek

Giovanni Cucelli

6:8 0:6 2:6

Jan Radzio

Rolando del Bello

9:7 3:6 5:7 1:6

Jan Chytrowski / Józef Piątek

Giovanni Cucelli / Marcello del Bello

2:6 3:6 2:6

Józef Piątek

Rolando del Bello

4:6 0:6 6:1 2:6

Jan Radzio

Giuseppe Merlo

1:6 1:6 2:6

         

Kapitan: ???

 1952-1955 – Polska nie bierze udziału w rozgrywkach
1956
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, I runda

Polska

3

Warszawa, ???

27-29.04.1956

Clay – Red Clay, Outdoor

Austria

2

 

Andrzej Licis

Franz Saiko

6:2 4:6 4:6 4:6

Władysław Skonecki

Alfred Huber

6:2 6:3 6:4

Józef Piątek / Władysław Skonecki

Alfred Huber / Franz Saiko

3:6 3:6 1:6

Władysław Skonecki

Franz Saiko

6:3 5:7 6:2 6:3

Andrzej Licis

Alfred Huber

2:6 6:0 6:4 6:3

         

Kapitan: ???

 

Strefa Europejska, II runda

Polska

0

Warszawa, ???

12-14.05.1956

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

5

 

Władysław Skonecki

Giuseppe Merlo

0:6 2:6 3:6

Andrzej Licis

Nicola Pietrangeli

4:6 4:6 5:7

Józef Piątek / Jan Radzio

Nicola Pietrangeli / Orlando Sirola

3:6 2:6 1:6

Andrzej Licis

Giuseppe Merlo

3:6 3:6 5:7

Władysław Skonecki

Nicolla Pietrangeli

2:6 2:6 1:6

         

Kapitan: ???

1957
pokaż
ukryj

 

Strefa Europejska, I runda

Polska

5

Mondorf-les-Baines, ???

27-29.04.1957

 

Luksemburg

0

 

Władysław Skonecki

Louis Wagner

6:2 (6:1) 6:1 6:1

Andrzej Licis

Geza Wertheim

6:0 6:0 6:0

Józef Piątek / Władysław Skonecki

Gaston Wampach / Geza Wertheim

6:2 6:4 6:4

Andrzej Licis

Louis Wagner

3:6 6:1 6:1 8:6

Władysław Skonecki

Geza Wertheim

6:0 6:4 6:3

         

Kapitan: Otton Challier

 

Strefa Europejska, II runda

Polska

3

Warszawa, Torwar

17-19.05.1957

Clay – Red Clay, Outdoor ???

Chile

2

 

Władysław Skonecki

Luis Ayala

3:6 9:7 6:4 8:6

Andrzej Licis

Andres Hammersley

4:6 6:3 6:2 6:4

Józef Piątek / Jan Radzio

Luis Ayala / Anders Hammersley

2:6 4:6 3:6

Andrzej Licis

Luis Ayala

2:6 2:6 0:6

Władysław Skonecki

Anders Hammersley

3:6 7:5 6:1 6:3

         

Kapitan: Otton Challier

 

Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

1

Palermo, ???

7-9.06.1957

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

4

 

Andrzej Licis

Giuseppe Merlo

1:6 4:6 0:6

Władysław Skonecki

Nicola Pietrangeli

5:7 6:4 5:7 1:6

Józef Piątek / Władysław Skonecki

Nicola Pietrangeli / Orlando Sirola

2:6 7:9 2:6

Władysław Skonecki

Antonio Maggi

4:6 0:6 4:6

Andrzej Licis

Orlando Sirola

6:4 9:7 (6:8) 6:0
wg prasy był to
mecz towarzyski

         

Kapitan: Otton Challier

 

1958
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, II runda

Polska

4

Lozanna, ???

15-17.05.1958

 

Szwajcaria

1

 

Władysław Skonecki

Martin Froesch

6:4 7:5 6:4

Andrzej Licis

Erwin Balestra

6:2 6:1 6:0

Józef Piątek / Jan Radzio

Paul Blondel / Martin Froesch

2:6 4:6 5:7

Andrzej Licis

Martin Froesch

6:3 6:1 6:4

Władysław Skonecki

Erwin Balestra

5:7 3:6 6:4 6:3 6:2

         

Kapitan: Otton Challier

 
Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

3

Warszawa, ???

6-8.06.1958

Clay – Red Clay, Outdoor

Meksyk

2

 

Andrzej Licis

Francisco Contreras

6:2 6:2 8:6

Władysław Skonecki

Mario Llamas

8:6 4:6 6:3 7:5

Józef Piątek / Jan Radzio

Rafael Osuna / Tony Palafox

3:6 5:7 4:6

Andrzej Licis

Mario Llamas

3:6 5:7 3:6

Władysław Skonecki

Francisco Contreras

6:8 6:2 8:6 6:4

         

Kapitan: Otton Challier

 

Strefa Europejska, półfinał

Polska

1

Warszawa, ???

18-20.07.1958

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

4

 

Władysław Skonecki

Nicola Pietrangeli

3:6 2:6 6:4 1:6

Andrzej Licis

Orlando Sirola

4:6 6:3 4:6 3:6

Józef Piątek / Jan Radzio

Nicola Pietrangeli / Orlando Sirola

3:6 1:6 1:6

Andrzej Licis

Nicola Pietrangeli

6:4 6:2 6:1

Władysław Skonecki

Orlando Sirola

6:1 6:3 0:6 2:6 2:6

         

Kapitan: Otton Challier

1959
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, II runda

Polska

2

Warszawa, ???

15-17.05.1959

Clay – Red Clay, Outdoor

Brazylia

3

 

Władysław Skonecki

Ronald Barnes

6:1 4:6 5:7 6:1 6:1

Andrzej Licis

Carlos-Alberto Fernandes

5:7 6:4 4:6 1:6

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

Ronald Barnes / Carlos-Alberto Fernandes

1:6 1:6 6:8

Władysław Skonecki

Carlos-Alberto Fernandes

8:6 6:4 8:10 6:1

Andrzej Licis

Ronald Barnes

1:6 1:6 2:6

         

Kapitan: Otton Challier

Trener: Ksawery Tłoczyński

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.