Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI DRUŻYNOWE > POLSKA W PUCHARZE DAVISA > 1960-1969
Puchar Davisa (Davis Cup) to od ponad stu lat największe i najbardziej prestiżowe drużynowe rozgrywki międzynarodowe w męskim tenisie. Obecnie organizowany jest przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

 

Wszystko zaczęło się w 1899 roku, kiedy czterech studentów Uniwersytetu Harvarda wpadło na pomysł zorganizowania spotkania ze studentami z Wielkiej Brytanii. Jeden z nich, Dwight Filley Davis, dopracował zasady rozgrywania meczu, a także za własne oszczędności zlecił stworzenie srebrnego pucharu. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1900 roku na kortach klubu Longwood Cricket Club w Bostonie, pod nazwą: Międzynarodowy Turniej  Tenisowy (International Lawn Tennis Challenge). Krótko po śmierci fundatora, w 1945 roku, rozgrywki przemianowano na Puchar Davisa. Do 2017 roku włącznie rozegrano 105 edycji, w których triumfowało zaledwie 15 narodowych reprezentacji: Stany Zjednoczone (32 zwycięstwa), Australia (28), Francja i Wlk. Brytania (po 10), Szwecja (7), Hiszpania (5), Niemcy (3), Czechy i Rosja (po 2) oraz Argentyna, Chorwacja, RPA, Serbia, Szwajcaria i Włochy (po 1).

 

Polacy po raz pierwszy wystąpili w Pucharze Davisa w 1925 roku. Od tego czasu uczestniczyli w 72 edycjach. Największymi sukcesami były półfinały Strefy Europejskiej w latach 1950, 1958, 1966 i 1972. W 2007 roku nasza reprezentacja po raz pierwszy od 1992 roku uzyskała awans do Grupy I  Strefy Euro-Afrykańskiej. W roku 2015, po pokonaniu kolejno Rosji, Litwy i Słowacji, Polska awansowała po raz pierwszy w historii do Grupy Światowej. Pamiętny pierwszy mecz, niestety przegrany, rozegraliśmy z Argentyną w Gdańsku, w dniach 4-6 marca 2016.

 

Najwięcej spotkań w reprezentacji Biało-Czerwonych wygrał w singlu i deblu Bartłomiej Dąbrowski (37), który tryumfował także w największej liczbie singli (28) i wystąpił w największej liczbie meczów (30). Najwięcej edycji zaliczył Tadeusz Nowicki (16), a najwięcej wygranych w deblu ma Mariusz Fyrstenberg (18 zwycięstw, w tym 15 w parze z Marcinem Matkowskim).

1960
pokaż
ukryj

Strefa Europejska, I runda

Polska

3

Bukareszt, ???

22-24.04.1960

Clay – Red Clay, Outdoor

Rumunia

2

 

Wiesław Gąsiorek

Gheorghe Viziru

3:6 6:3 4:6 6:2 3:6

Władysław Skonecki

Ion Tiriac

7:5 6:4 5:7 6:3

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

Stefan Georgescu / Ion Tiriac

5:7 6:2 6:4 6:3

Władysław Skonecki

Gheorghe Viziru

1:6 2:6 6:8

Wiesław Gąsiorek

Ion Tiriac

4:6 6:4 8:6 6:3

         

Kapitan: Otton Challier

 

1960

Strefa Europejska, II runda

Polska

1

Warszawa, Legia

13-15.05.1960

Clay – Red Clay, Outdoor

NRF

4

 

Władysław Skonecki

Wolfgang Stuck

6:8 1:6 4:6

Wiesław Gąsiorek

Christian Kuhnke

5:7 1:6 7:5 3:6

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

Christian Kuhnke / Wolfgang Stuck

1:6 5:7 4:6

Andrzej Licis

Wilhelm Bungert

2:6 4:6 6:3 6:4 6:2

Wiesław Gąsiorek

Wolfgang Stuck

3:6 5:7 3:6

         

Kapitan: Otton Challier


1961
pokaż
ukryj
   Strefa Europejska, I runda

Polska

5

Dublin, ???

5-7.05.1961

 

Irlandia

0

 

Władysław Skonecki

James Buckley

6:4 4:6 6:4 6:4

Wiesław Gąsiorek

Peter Jackson

6:3 5:7 3:6 8:6 6:4

Wiesław Gąsiorek / Władysław Skonecki

Vivian Gotto / Joseph Hackett

6:3 3:6 6:3 4:6 6:3

Wiesław Gąsiorek

James Buckley

6:4 6:4 6:3

Józef Orlikowski

Peter Jackson

6:4 6:3 8:6

         

Kapitan: Otton Challier

Strefa Europejska, II runda

Polska

4

Warszawa, ???

2-4.06.1961

Clay – Red Clay, Outdoor

Monako

1

 

Władysław Skonecki

Roland Borghini

6:8 6:3 6:4 6:2

Wiesław Gąsiorek

Adrien Viviani

6:4 6:1 6:2

Wielisław Nowicki / Józef Orlikowski

Roland Borghini / Adrien Viviani

6:2 6:1 1:6 3:6 6:1

Józef Orlikowski

Roland Borghini

8:10 6:3 6:2 6:8 4:6

Wielisław Nowicki

Adrien Viviani

6:4 6:4 6:2

         

Kapitan: Otton Challier


Strefa Europejska, ćwierćfinał

Polska

0

Warszawa, ???

10-12.06.1961

Clay – Red Clay, Outdoor

Francja

5

 

Wiesław Gąsiorek

Pierre Darmon

4:6 7:9 0:6

Władysław Skonecki

Gerard Pilet

1:6 4:6 6:3 4:6

Józef Orlikowski / Władysław Skonecki

Pierre Darmon / Jacques Renavand

3:6 4:6 3:6

Wiesław Gąsiorek

Jacques Renavand

4:6 2:6 6:1 1:6

Józef Orlikowski

Daniel Contet

6:3 7:5 4:6 6:8 3:6

         

Kapitan: Otton Challier

 

1962
pokaż
ukryj

Strefa Europejska, I runda

Polska

5

Oslo, ???

4-7.05.1962

Clay – Red Clay, Outdoor

Norwegia

0

 

Władysław Skonecki

Per Hegna

6:3 6:1 6:0

Wiesław Gąsiorek

Finn Soehol

6:2 3:6 6:2 6:2

Wiesław Gąsiorek / Józef Orlikowski

Sjur-Lars Galtung-Hansen / Finn Soehol

6:4 6:4 6:1

Wiesław Gąsiorek

Per Hegna

6:2 4:6 6:1 6:4

Józef Orlikowski

Finn Soehol

1:6 2:6 6:3 6:3 6:4

         

Kapitan: Otton Challier 

 

Strefa Europejska, II runda

Polska

0

Warszawa, Skra

18-20.05.1962

Clay – Red Clay, Outdoor

Brazylia

3

 

Władysław Skonecki

Carlos-Alberto Fernandes

4:6 6:2 6:8 4:6

Wiesław Gąsiorek

Jose-Edison Mandarino

5:7 2:6 2:6

Wiesław Biełanowicz / Wielisław Nowicki

Ronald Barnes / Carlos-Alberto Fernandes

3:6 2:6 3:6

         

Kapitan: Otton Challier


1963
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, I runda

Polska

0

Paryż, Roland Garros

3-5.05.1963

Clay – Red Clay, Outdoor

Francja

5

 

Wiesław Biełanowicz

Jean-Claude Barclay

1:6 0:6 2:6

Stanisław Szczukiewicz

Pierre Darmon

0:6 1:6 1:6

Wiesław Biełanowicz / Stanisław Szczukiewicz

Patrice Beust / Daniel Contet

2:6 3:6 2:6

Stanisław Szczukiewicz

Jean-Claude Barclay

4:6 2:6 3:6

Wiesław Biełanowicz

Pierre Darmon

0:6 3:6 1:6

         

Kapitan: Otton Challier

1964
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, I runda

Polska – Republika Południowej Afryki 0:5 (walkower)

1965
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska, I runda

Polska

1

Sztokholm, Kungliga Tennishallen

30.04-2.05.1965

Clay – Red Clay, Outdoor ???

Szwecja

4

 

Tadeusz Nowicki

Jan-Erik Lundqvist

1:6 1:6 0:6

Wiesław Gąsiorek

Lars Olander

6:3 9:7 6:3

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

Lennart Bergelin / Jan-Erik Lundqvist

5:7 6:4 6:2 1:6 3:6

Wielisław Nowicki

Lars Olander

4:6 6:0 2:6 7:9

Wiesław Gąsiorek

Jan-Erik Lundqvist

3:6 1:6 6:3 6:8

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1966
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska A, I runda

Polska

3

Szczecin, ???

29.04-1.05.1966

 

Szwecja

2

 

Piotr Jamroz

Christer Holm

12:10 6:4 6:4

Wiesław Gąsiorek

Bo Holmström

10:8 6:3 6:0

Wiesław Gąsiorek / Wielisław Nowicki

Bo Holmström / Lars Olander

7:9 6:4 6:2 9:7

Piotr Jamroz

Bo Holmström

1:6 0:6 1:6

Wiesław Gąsiorek

Christer Holm

3:6 3:6 0:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

Strefa Europejska A, ćwierćfinał

Polska

4

Warszawa, Warszawianka

13-15.05.1966

Clay – Red Clay, Outdoor

Egipt

1

 

Wiesław Gąsiorek

Moataz El Sonbol

8:6 7:5 6:0

Piotr Jamroz

Fathi Mohammed-Ali

6:4 3:6 0:6 3:6

Wiesław Gąsiorek / Wielisław Nowicki

Moataz El Sonbol / Fathi Mohammed-Ali

6:3 6:2 8:6

Piotr Jamroz

Moataz El Sonbol

6:4 6:4 6:8 6:3

Wiesław Gąsiorek

Fathi Mohammed-Ali

6:4 6:1 6:2

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

Zawodnik: Adam Mincberg

 

Strefa Europejska A, półfinał

Polska

1

Warszawa, Warszawianka

10-12.06.1966

Clay – Red Clay, Outdoor

Brazylia

4

 

Tadeusz Nowicki

Jose-Edison Mandarino

2:6 2:6 3:6

Wiesław Gąsiorek

Tomas Koch

9:7 6:1 7:5

Wiesław Gąsiorek / Tadeusz Nowicki

Tomas Koch / Jose-Edison Mandarino

1:6 8:10 5:7

Tadeusz Nowicki

Tomas Koch

3:6 4:6 1:6

Wiesław Gąsiorek

Jose-Edison Mandarino

2:6 1:6 2:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1967
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska B, I runda

Polska

5

Warszawa, ???

5-7.05.1967

Clay – Red Clay, Outdoor

Izrael

0

 

Mieczysław Rybarczyk

Josef Stabholz

6:1 6:3 6:2

Wiesław Gąsiorek

Eleazar Davidman

6:3 6:2 6:4

Bronisław Lewandowski / Tadeusz Nowicki

Eleazar Davidman / Josef Stabholz

6:1 6:1 6:4

Bronisław Lewandowski

Josef Stabholz

6:3 6:4 6:3

Mieczysław Rybarczyk

Eleazar Davidman

6:4 6:3 6:1

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

Strefa Europejska B, ćwierćfinał

Polska

0

Warszawa, ???

19-21.05.1967

Clay – Red Clay, Outdoor

Brazylia

5

 

Tadeusz Nowicki

Jose-Edison Mandarino

1:6 0:6 4:6

Wiesław Gąsiorek

Tomas Koch

2:6 2:6 1:6

Wiesław Gąsiorek / Tadeusz Nowicki

Tomas Koch / Jose-Edison Mandarino

6:8 1:6 4:6

Tadeusz Nowicki

Tomas Koch

5:7 2:6 4:6

Wiesław Gąsiorek

Jose-Edison Mandarino

4:6 2:6 4:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1968
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska B, I runda

Polska

2

Bruksela, ???

3-5.05.1968

Clay – Red Clay, Outdoor

Belgia

3

 

Bronisław Lewandowski

Eric Drossart

2:6 4:6 7:5 6:2 5:7

Wiesław Gąsiorek

Patrick Hombergen

4:6 6:1 6:1 6:1

Wiesław Gąsiorek / Tadeusz Nowicki

Eric Drossart / Patrick Hombergen

3:6 6:4 4:6 2:6

Wiesław Gąsiorek

Eric Drossart

6:1 6:2 6:2

Bronisław Lewandowski

Patrick Hombergen

4:6 6:4 3:6 6:3 2:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1969
pokaż
ukryj
 Strefa Europejska A, I runda

Polska

3

Warszawa, ???

9-11.05.1969

Clay – Red Clay, Outdoor

Węgry

2

 

Wiesław Gąsiorek

Peter Szöke

7:9 6:4 7:9 6:0 6:2

Mieczysław Rybarczyk

Istvan Gulyas

6:4 6:4 7:5

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

Szabolcs Baranyi / Robert Machan

3:6 4:6 4:6

Mieczysław Rybarczyk

Peter Szöke

11:9 6:4 3:6 6:4

Wiesław Gąsiorek

Istvan Gulyas

6:8 4:6 6:1 6:3 3:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

Strefa Europejska A, ćwierćfinał

Polska – Republika Południowej Afryki 0:5 (walkower)

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.