Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI DRUŻYNOWE > POLSKA W PUCHARZE DAVISA > 1970-1979
 Puchar Davisa (Davis Cup) to od ponad stu lat największe i najbardziej prestiżowe drużynowe rozgrywki międzynarodowe w męskim tenisie. Obecnie organizowany jest przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF).

 

Wszystko zaczęło się w 1899 roku, kiedy czterech studentów Uniwersytetu Harvarda wpadło na pomysł zorganizowania spotkania ze studentami z Wielkiej Brytanii. Jeden z nich, Dwight Filley Davis, dopracował zasady rozgrywania meczu, a także za własne oszczędności zlecił stworzenie srebrnego pucharu. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 1900 roku na kortach klubu Longwood Cricket Club w Bostonie, pod nazwą: Międzynarodowy Turniej  Tenisowy (International Lawn Tennis Challenge). Krótko po śmierci fundatora, w 1945 roku, rozgrywki przemianowano na Puchar Davisa. Do 2017 roku włącznie rozegrano 105 edycji, w których triumfowało zaledwie 15 narodowych reprezentacji: Stany Zjednoczone (32 zwycięstwa), Australia (28), Francja i Wlk. Brytania (po 10), Szwecja (7), Hiszpania (5), Niemcy (3), Czechy i Rosja (po 2) oraz Argentyna, Chorwacja, RPA, Serbia, Szwajcaria i Włochy (po 1).

 

Polacy po raz pierwszy wystąpili w Pucharze Davisa w 1925 roku. Od tego czasu uczestniczyli w 72 edycjach. Największymi sukcesami były półfinały Strefy Europejskiej w latach 1950, 1958, 1966 i 1972. W 2007 roku nasza reprezentacja po raz pierwszy od 1992 roku uzyskała awans do Grupy I  Strefy Euro-Afrykańskiej. W roku 2015, po pokonaniu kolejno Rosji, Litwy i Słowacji, Polska awansowała po raz pierwszy w historii do Grupy Światowej. Pamiętny pierwszy mecz, niestety przegrany, rozegraliśmy z Argentyną w Gdańsku, w dniach 4-6 marca 2016.

 

Najwięcej spotkań w reprezentacji Biało-Czerwonych wygrał w singlu i deblu Bartłomiej Dąbrowski (37), który tryumfował także w największej liczbie singli (28) i wystąpił w największej liczbie meczów (30). Najwięcej edycji zaliczył Tadeusz Nowicki (16), a najwięcej wygranych w deblu ma Mariusz Fyrstenberg (18 zwycięstw, w tym 15 w parze z Marcinem Matkowskim).

1970
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa A, I runda

Polska

2

Maribor, ???

7-9.05.1970

 

Jugosławia

3

 

Mieczysław Rybarczyk

Nikki Spear

0:6 6:3 0:6 2:6

Wiesław Gąsiorek

Željko Franulović

6:4 2:6 6:2 3:6 2:6

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

Željko Franulović / Nikki Spear

6:4 3:6 6:3 1:6 6:3

Mieczysław Rybarczyk

Željko Franulović

1:6 1:6 2:6

Wiesław Gąsiorek

Nikki Spear

8:6 4:6 6:4 2:6 6:1

         

Kapitan: ???

1971
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa B, I runda

Polska

0

Budapeszt, ???

30.04-2.05.1971

 

Węgry

5

 

Tadeusz Nowicki

Istvan Gulyas

3:6 3:6 6:2 3:6

Wiesław Gąsiorek

Szabolcs Baranyi

6:1 3:6 1:6 4:6

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki

Szabolcs Baranyi / Robert Machan

4:6 4:6 2:6

Tadeusz Nowicki

Szabolcs Baranyi

4:6 4:6 0:6

Wiesław Gąsiorek

Istvan Gulyas

4:6 7:9 0:6

         

Kapitan: ???

1972
pokaż
ukryj

Europa, Strefa A, I runda

Polska

3

Warszawa, ???

4-7.05.1972

 

Jugosławia

1

 

Tadeusz Nowicki

Nikki Spear

4:6 6:3 6:2 6:2

Wiesław Gąsiorek

Boro Jovanović

3:6 4:6 3:6

Wiesław Gąsiorek / Tadeusz Nowicki

Boro Jovanović / Nikki Spear

6:4 7:9 6:2 6:3

Wiesław Gąsiorek

Nikki Spear

6:2 7:5 5:7 6:4

Tadeusz Nowicki

Boro Jovanović

3:6 3:6 1

         

Kapitan: ???

1 Tego spotkania nie wliczono do ostatecznego wyniku meczu, ponieważ grano do tylko dwóch wygranych setów.

 

Europa, Strefa A, ćwierćfinał

Polska

5

Kopenhaga, ???

19-21.05.1972

Clay – Red Clay, Outdoor

Dania

0

 

Wiesław Gąsiorek

Carl-Edvard Hedelund

6:4 6:4 6:2

Tadeusz Nowicki

Knud-Erik Nielsen

6:1 6:3 6:4

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Knud-Erik Nielsen / Henrik Norkjaer

6:2 7:5 7:5

Wiesław Gąsiorek

Knud-Erik Nielsen

6:4 6:1 6:4

Tadeusz Nowicki

Carl-Edvard Hedelund

6:1 6:1 6:2

         

Kapitan: ???

 

Europa, Strefa A, półfinał

Polska

1

Warszawa, ???

9-11.06.1972

 

ZSRR

4

 

Tadeusz Nowicki

Aleksander Metreweli

3:6 3:6 3:6

Wiesław Gąsiorek

Tejmuraz Kakulia

6:8 7:5 3:6 6:2 1:6

Wiesław Gąsiorek / Tadeusz Nowicki

Siergiej Lichaczow / Aleksander Metreweli

5:7 4:6 6:4 7:9

Wiesław Gąsiorek

Aleksander Metreweli

6:4 5:7 5:7 6:8

Tadeusz Nowicki

Tejmuraz Kakulia

6:4 7:5

         

Kapitan: ???

1973
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa B, I runda

Polska

1

Kair, ???

4-6.05.1973

 

Egipt

4

 

Tadeusz Nowicki

Ibrahim Mahmoud

6:2 5:7 3:6 7:9

Jacek Niedźwiedzki

Ismail El Shafei

3:6 5:7 1:6

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki

Aly El Dawoudi / Ismail El Shafei

1:6 5:7 6:4 6:3 3:6

Wojciech Fibak

Aly El Dawoudi

6:1 7:5 3:6 5:7 6:1

Jacek Niedźwiedzki

Ibrahim Mahmoud

6:4 krecz Polaka

       

Kapitan: ???

1974
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa B, runda kwalifikacyjna – I

Polska

3

Warszawa, Legia

19-21.04.1974

Clay – Red Clay, Outdoor

Węgry

2

 

Jacek Niedźwiedzki

Balazs Taroczy

2:6 6:4 3:6 2:6

Wojciech Fibak

Peter Szöke

6:4 3:6 6:2 6:4

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Robert Machan / Balazs Taroczy

4:6 16:14 6:3 7:5

Jacek Niedźwiedzki

Peter Szöke

6:3 1:6 3:6 4:6

Wojciech Fibak

Balazs Taroczy

4:6 6:4 5:7 7:5 6:4

         

Kapitan: Józef Piątek

 

Europa, Strefa B, runda kwalifikacyjna – ćwierćfinał

Polska

1

Båstad, Båstad Tennis Stadium

17-19.05.1974

Clay – Red Clay, Outdoor

Szwecja

4

 

Tadeusz Nowicki

Björn Borg

6:2 2:6 6:0 1:6 1:6

Wojciech Fibak

Leif Johansson

4:6 6:2 3:6 5:7

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Ove Bengtson / Björn Borg

4:6 8:6 2:6 4:6

Wojciech Fibak

Björn Borg

0:6 4:6 3:6

Tadeusz Nowicki

Leif Johansson

6:0 6:3 13:11

         

Kapitan: Józef Piątek

 

Europa, Strefa A, runda kwalifikacyjna rozgrywek roku 1975

Polska

5

Poznań, ???

20-22.09.1974

Clay – Red Clay, Outdoor

Portugalia

0

 

Jacek Niedźwiedzki

José Vilela

6:2 6:4 6:0

Henryk Drzymalski

Sérgio Cruz

6:2 6:1 6:4

Wojciech Fibak / Jacek Niedźwiedzki

Sérgio Cruz / José Vilela

6:1 6:0 6:2

Henryk Drzymalski

José Vilela

7:5 6:4 7:5

Jacek Niedźwiedzki

Sérgio Cruz

6:1 6:0 6:2

         

Kapitan: ???

1975
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa A, runda kwalifikacyjna – ćwierćfinał

Polska

1

Warszawa, Legia

2-4.05.1975

Clay – Red Clay, Outdoor

Szwecja

4

 

Wojciech Fibak

Birger Andersson

6:1 8:6 6:2

Henryk Drzymalski

Björn Borg

0:6 0:6 2:6

Wojciech Fibak / Jacek Niedźwiedzki

Ove Bengtson / Björn Borg

4:6 2:6 4:6

Wojciech Fibak

Björn Borg

4:6 1:6 6:8

Henryk Drzymalski

Birger Andersson

3:6 0:6 2:6

         

Kapitan: Henryk Dondajewski

 

Europa, Strefa B, runda kwalifikacyjna rozgrywek roku 1976

Polska

5

Warszawa, ???

12-14.09.1975

Clay – Red Clay, Outdoor

Norwegia

0

 

Wojciech Fibak

Per Hegna

2:6 6:4 6:0 6:0

Jacek Niedźwiedzki

Erik Ulleberg

6:8 6:3 7:5 6:2

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Per Hegna / Erik Ulleberg

6:0 7:5 6:0

Wojciech Fibak

Erik Ulleberg

6:1 6:2 6:0

Jacek Niedźwiedzki

Per Hegna

6:3 5:7 6:4 6:2

         

Kapitan: Henryk Dondajewski

1976
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa B, runda kwalifikacyjna – ćwierćfinał

Polska

0

Florencja, ???

30.04-2.05.1976

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

5

 

Czesław Dobrowolski

Adriano Panatta

1:6 0:6 3:6

Henryk Drzymalski

Paolo Bertolucci

9:7 4:6 4:6 2:6

Henryk Drzymalski / Jerzy Jasiński

Paolo Bertolucci / Adriano Panatta

1:6 4:6 6:8

Czesław Dobrowolski

Paolo Bertolucci

4:6 4:6 3:6

Henryk Drzymalski

Adriano Panatta

1:6 0:6 4:6

         

Kapitan: Henryk Dondajewski

 

Europa, Strefa A, runda kwalifikacyjna rozgrywek roku 1977

Polska

5

Poznań, ???

24-26.09.1976

Clay – Red Clay, Outdoor

Norwegia

0

 

Tadeusz Nowicki

Per Hegna

6:3 6:3 6:2

Wojciech Fibak

Olav Abrahamsen

6:0 6:0 6:0

Wojciech Fibak / Jacek Niedźwiedzki

Per Hegna / Jan Munch-Soegaard

6:0 8:6 6:3

Tadeusz Nowicki

Olav Abrahamsen

6:2 6:2 6:1

Wojciech Fibak

Per Hegna

6:1 5:7 7:5 6:3

         

Kapitan: Henryk Dondajewski

1977
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa A, runda kwalifikacyjna – ćwierćfinał

Polska

3

Warszawa, Legia

22-24.04.1977

Clay – Red Clay, Outdoor

RFN

1

 

Jacek Niedźwiedzki

Uli Pinner

9:11 2:6 1:6

Wojciech Fibak

Karl Meiler

6:0 6:1 6:1

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Jürgen Fassbender / Karl Meiler

4:6 8:10 6:3 6:4 6:3

Wojciech Fibak

Uli Pinner

10:8 6:3 6:4

 

 

 

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

Europa, Strefa A, ćwierćfinał

Polska

0

Warszawa, ???

6-8.05.1977

 

Francja

5

 

Henryk Drzymalski

Patrice Dominguez

6:8 2:6 4:6

Tadeusz Nowicki

François Jauffret

0:6 0:6 2:6

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki

Patrice Dominguez / François Jauffret

6:8 8:10 6:1 6:3 2:6

Tadeusz Nowicki

Patrice Dominguez

6:3 5:7 6:8 7:9

Henryk Drzymalski

François Jauffret

4:6 0:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1978
pokaż
ukryj
 Europa, Strefa A, runda kwalifikacyjna – ćwierćfinał

Polska

4

Warszawa, ???

17-19.03.1978

 

Iran

1

 

Wojciech Fibak

Moharram-Ali Khodai

6:0 7:5 6:0

Czesław Dobrowolski

Mansour Bahrami

6:8 4:6 6:4 6:3 3:6

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Mansour Bahrami / Kanyab Derafshijavan

6:1 6:1 6:4

Wojciech Fibak

Mansour Bahrami

6:3 6:1 6:2

Czesław Dobrowolski

Moharram-Ali Khodai

6:1 6:0 6:4

         














Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

Europa, Strefa A, ćwierćfinał

Polska

2

Praga, ???

16-18.06.1978

Clay – Red Clay, Outdoor

Czechosłowacja

3

 

Henryk Drzymalski

Jan Kodeš

0:6 3:6 5:7

Wojciech Fibak

Jiří Hřebec

7:5 7:5 6:4

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Jan Kodeš / Tomáš Šmíd

6:8 3:6 5:7

Wojciech Fibak

Jan Kodeš

8:6 6:4 6:2

Henryk Drzymalski

Jiří Hřebec

1:6 1:6 6:3 4:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

Zawodnik: Michał Niemiec

1979
pokaż
ukryj

Europa, Strefa A, runda kwalifikacyjna – ćwierćfinał

Polska

4

Olsztyn, ???

16-18.03.1979

 

Finlandia

1

 

Henryk Drzymalski

Leo Palin

2:6 2:6 2:6

Wojciech Fibak

Matti Timonen

6:1 6:2 6:3

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

George Berner / Leo Palin

6:3 6:3 6:0

Wojciech Fibak

Leo Palin

6:0 6:3 6:3

Henryk Drzymalski

Matti Timonen

6:3 6:4 7:5

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

Europa, Strefa A, ćwierćfinał

Polska

1

Warszawa, Legia

15-17.06.1979

Clay – Red Clay, Outdoor

Włochy

4

 

Wojciech Fibak

Adriano Panatta

6:2 6:0 2:6 6:4

Henryk Drzymalski

Corrado Barazzutti

3:6 2:6 1:6

Wojciech Fibak / Tadeusz Nowicki

Corrado Barazzutti / Adriano Panatta

1:6 6:4 12:14 2:6

Wojciech Fibak

Corrado Barazzutti

5:7 7:5 6:3 4:6 2:6

Henryk Drzymalski

Adriano Panatta

1:6 2:6

         

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

Polski Związek Tenisowy

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonianie e-ARES Sp. z o.o.