Znajdujesz się: HISTORIA > TURNIEJE INDYWIDUALNE > HALOWE MISTRZOSTWA POLSKI KOBIET I MĘŻCZYZN

WPROWADZENIE

Poniżej po raz pierwszy prezentujemy unikalny KOMPLET wyników finałów Halowych Mistrzostw Polski Kobiet i Mężczyzn.
Jest to efekt pracy Komisji Historycznej PZT w składzie:
Wojciech Andrzejewski, Zbigniew Chmielewski, Henryk Dondajewski, Andrzej Faruzel, Andrzej Fąfara, Piotr Gąsiorek, Mirosław Ginter, Henryk Hoffman, Barbara Kowalska, Adam Królak, Czesław Ludwiczek, Tadeusz Nowicki, Roman Prystrom, Magdalena Rejniak-Romer, Antoni Swiłło, Stanisław Szczukiewicz i Tomasz Wolfke.
Mimo najstaranniej
jak się to wydawało możliwe przeprowadzonych weryfikacji, nie udało się ustalić wszystkich szczegółowych wyników ze stuprocentową pewnością (za każdym razem jest to zaznaczone odpowiednim przypisem), a także rozwinąć niektórych inicjałów imion. Jeśli zatem ktoś pamięta lub dysponuje odpowiednimi źródłami z epoki, które pozwoliłyby rozwiać te wątpliwości – prosimy o kontakt. Ponadto, Komisja nie uzurpuje sobie prawa do nieomylności – prosimy również o wskazywanie ew. błędów.
W HMP rozgrywano maksimum 4 konkurencje; nigdy nie odbyła się rywalizacja w grze mieszanej.

1950 GLIWICE
pokaż
ukryj

 1926 marca, hala: GZUT* (1 kort**, ziemia)

Alfred Buchalik – Tadeusz Kołcz

6:4, 6:4, 6:2

Władysław Borowczak / Józef Talarczyk – ??? Chrobok / Włodzimierz Wojciechowski

8:6, 6:4, 4:6, 9:7***

turniej kobiet nie odbył się

* Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych

** Nazywano go „krzywym kortem”, gdyż po jednej stronie końcówka linii bocznej dochodziła do ściany.

*** Przegląd Sportowy nr 25 z 27.03.1950 podaje wynik 6:1 6:8 6:4


Działacze klubu Stal/Piast Gliwice, a szczególnie znany także jako tenisista Leonard Popławski, już w 1948 r. zainicjowali urządzenie u siebie halowych mistrzostw Polski. Propozycja została jednak przez Polski Związek Tenisowy dwukrotnie odrzucona. Dopiero za trzecim razem, czyli w roku 1950, tenisowa centrala wraziła zgodę na przeprowadzenie turnieju, choć zabroniła używania nazwy HMP. Być może chodziło o to, iż ze względu na wyjazd do Moskwy na treningi i mecze pokazowe nie mogła w nim zagrać ówczesna czołówka polskich tenisistów (m.in. Jadwiga Jędrzejowska i Krystyna Kubalanka oraz Józef Hebda, Władysław Skonecki, Jan Radzio, Jan Chytrowski i Romuald Kudliński). Później jednak, choć nie można (?) ustalić kiedy (w każdym razie na pewno ex post), PZT uznał tę imprezę za 1. Halowe Mistrzostwa Polski.
 

1951 WARSZAWA
pokaż
ukryj

 23-27 lutego, hala: AWF (1 kort, parkiet)

Władysław Skonecki – Zbigniew Bełdowski

17:15, 6:4

Józef Hebda / Władysław Skonecki – Jan Chytrowski / Tadeusz Tomaszewski

walkower

 turniej kobiet nie odbył się

 

1952 GDAŃSK
pokaż
ukryj

 22-24 lutego, hala: Budowlani (we Wrzeszczu; 1 kort, parkiet)

Jan Radzio – Roman Niestrój

6:4, 6:4*

Janusz Kwiatek / Jan Radzio – Zbigniew Bełdowski / Włodzimierz Olejniszyn

4:6, 6:3, 6:2**

turniej kobiet nie odbył się

*Przegląd Sportowy nr 16 z 25 lutego 1952 6:3 8:6

 **Przegląd Sportowy nr 16 z 25 lutego 1952 6:8 6:3 6:2

 

1953 GLIWICE
pokaż
ukryj

16-22 marca, hala: GZUT* (1 kort**, ziemia)

Andrzej Licis – Roman Niestrój

6:4, 6:3, 6:1

Jadwiga Jędrzejowska – Maria Rudowska

6:2, 6:2

Janusz Kwiatek / Jan Radzio – Ksawery Tłoczyński / Tadeusz Tomaszewski

4:6, 6:3, 6:2, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

* Gliwickie Zakłady Urządzeń Technicznych

** Nazywano go „krzywym kortem”, gdyż po jednej stronie końcówka linii bocznej dochodziła do ściany.

1954 WARSZAWA
pokaż
ukryj

 8–14 lutego, hala: Gwardia (1 kort, ziemia)

Józef Piątek – Andrzej Licis

7:9, 8:6, 6:0, 6:2

Jadwiga Jędrzejowska – Zuzanna Ryczkówna

6:1, 6:3

Kazimierz Kowalczewski / Włodzimierz Olejniszyn – Jan Chytrowski / Henryk Skonecki

6:2, 6:4, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1955 TORUŃ
pokaż
ukryj

 5-10 marca, hala: w jednostce wojskowej – tzw. Pałac Sportu (1 kort, ziemia)

Jan Radzio – Józef Piątek

6:4, 6:3, 6:3

Jadwiga Jędrzejowska – Ewa Fogelman

6:2, 6:4

Janusz Kwiatek / Jan Radzio – Kazimierz Kowalczewski / Włodzimierz Olejniszyn

7:5, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

1956 TORUŃ
pokaż
ukryj

data: ???, hala: w jednostce wojskowej – tzw. Pałac Sportu (1 kort, ziemia)

Andrzej Licis – Jan Radzio

2:6 8:6 4:6 6:0 6:3

Jadwiga Jędrzejowska – Zuzanna Ryczkówna

6:1, 6:0

Józef Piątek / Jan Radzio – Renisław Kramer / Ksawery Tłoczyński

6:2, 10:8, 7:5

debla kobiet nie rozgrywano

 

1957 GLIWICE
pokaż
ukryj

12-17 lutego, hala Technikum Chemicznego (1 kort, ???)

Władysław Skonecki – Andrzej Licis

6:2, 6:2, 6:2

Jadwiga Jędrzejowska – Krystyna Filipówna

9:7, 6:2

Józef Piątek / Jan Radzio – Alfred Buchalik / Andrzej Zennegg

6:2 3:6 3:6 6:3 7:5*

debla kobiet nie rozgrywano

 

* wynik z Przeglądu Sportowego 6:2 4:6 7:5 6:4

1958 GLIWICE
pokaż
ukryj

28 lutego, hala: hala Technikum Chemicznego (1 kort, ziemia)

Andrzej Licis – Jan Radzio

6:3, 6:3, 6:4

Barbara Dańda – Katarzyna Gerigkówna

6:4, 4:6, 6:2

Józef Piątek / Jan Radzio – Piotr Jamroz / Lech Słomski

6:1, 6:1, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

1959 SZCZECIN
pokaż
ukryj

 

38 lutego, hala: przy Technikum Wychowania Fizycznego (1 kort, deski)

Władysław Skonecki – Jan Radzio

6:3, 6:2, 5:7, 6:2

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Bogdan Maniewski / Władysław Skonecki

6:8 6:2 3:6 6:3 6:4

turniej kobiet nie odbył się

 

1960 STALOWA WOLA
pokaż
ukryj

 

913 lutego, hala: Huty Stalowa Wola (1 kort, parkiet)

Władysław Skonecki – Jan Radzio

3:6, 6:1, 8:6, 7:5

Wanda Krystówna – Krystyna Żmijanka*

9:7, 6:3**

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Bogdan Maniewski / Jan Radzio

6:0, 7:5, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Makowska.

** Turniej rozgrywany w dwóch grupach po trzy zawodniczki; zwyciężczynie rozegrały finał.

 

1961 BIAŁYSTOK
pokaż
ukryj

1419 lutego, hala: Jagiellonia (1 kort, deski)

Władysław Skonecki – Jan Radzio

4:6, 6:2, 6:0, 7:5

1. Danuta Rylska; 2. Krystyna Filipówna

*

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Bogdan Maniewski / Jan Radzio

6:2, 3:6, 6:3, 6:1

debla kobiet nie rozgrywano

 

 





 

* Turniej rozegrano systemem „każda z każdą”.

1962 SZCZECIN
pokaż
ukryj

1418 lutego, hala: Miejska (1 kort, deski)

Józef Orlikowski – Władysław Skonecki

3:6 6:4 1:6 6:3 6:3

Danuta Rylska – Krystyna Filipówna

6:4, 6:2

Wiesław Biełanowicz / Wielisław Nowicki – Józef Orlikowski / Władysław Skonecki

6:3 9:11 4:6 6:1 7:5

debla kobiet nie rozgrywano

 

1963 STALOWA WOLA
pokaż
ukryj

1317 lutego, hala: Huty Stalowa Wola (1 kort, parkiet)

Wiesław Gąsiorek – Józef Orlikowski

3:6, 6:0, 9:7, 6:2

Danuta Calińska* – Maria Lewandowska**

6:2, 6:2

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Wielisław Nowicki / Józef Orlikowski

6:1, 6:4, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Z domu Szmidt.

** Z domu Dowbór.

1964 GDAŃSK
pokaż
ukryj

1216 lutego, hale: AOS* Politechniki Gdańskiej (1 kort, parkiet) i Lechii Gdańsk

Władysław Skonecki – Wiesław Gąsiorek

6:3, 6:1, 6:3

Barbara Panasiuk – Krystyna Filipówna

2:6, 6:3, 6:4

Władysław Skonecki / Wielisław Nowicki – Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

6:1, 6:4, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

 

 


 


* Akademicki Ośrodek Sportowy

1965 GDAŃSK
pokaż
ukryj

10–14 lutego, hala: AOS* Politechniki Gdańskiej (1 kort, parkiet)

Władysław Skonecki – Wiesław Gąsiorek

1:6, 14:12, 6:1, 7:5

Barbara Olszowska** – Danuta Rylska

7:5, 3:6, 6:3

Wiesław Gąsiorek / Władysław Skonecki – Wielisław Nowicki / Józef Orlikowski

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Akademicki Ośrodek Sportowy

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1966 OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
pokaż
ukryj

36 lutego, hala: KSZO (przy hucie) (1 kort, parkiet)

Wiesław Gąsiorek – Bogdan Maniewski

6:4 2:6 11:9 6:8 6:1

Danuta Rylska – Barbara Olszowska*

6:2 6:3

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek – Piotr Jamroz / Wiesław Nowicki

13:11 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1967 GDAŃSK
pokaż
ukryj

9–12 marca, hala: Lechia (1 kort, parkiet)

Tadeusz Nowicki – Bogdan Maniewski

6:1, 6:2, 4:6, 6:4

Danuta Rylska – Barbara Olszowska*

6:0, 6:1

Adam Mincberg / Tadeusz Nowicki – Andrzej Kuźnik / Antoni Świłło

6:2, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1968 GDAŃSK
pokaż
ukryj

1518 lutego,    hala: Lechia (1 kort, parkiet)

Mieczysław Rybarczyk – Bronisław Lewandowski

11:9, 6:4

Danuta Rylska – Barbara Olszowska*

6:3, 4:6, 8:6

Bronisław Lewandowski / Tadeusz Nowicki – Piotr Jamroz / Adam Mincberg

6:3, 6:2

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Kowalska.

1969 GDAŃSK
pokaż
ukryj

69 lutego, hala: Lechia (1 kort, parkiet)

Józef Orlikowski – Jacek Niedźwiedzki

6:1, 6:3

Danuta Rylska – Barbara Kral*

6:1, 6:3

Piotr Jamroz / Józef Orlikowski – Witold Meres / Adam Nowak

6:3, 11:9

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1970 POZNAŃ
pokaż
ukryj

58 lutego, hala: MTP * hala nr 20

Mieczysław Rybarczyk – Tadeusz Nowicki

1:6, 8:6, 6:3

Danuta Wieczorek** – Barbara Kral***

7:5, 6:4

Adam Mincberg / Tadeusz Nowicki – Wielisław Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

11:9, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Międzynarodowe Targi Poznańskie

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

*** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1971 WARSZAWA
pokaż
ukryj

46 lutego, hala: ASG* w Rembertowie (1 kort, parkiet)

Wojciech Fibak – Mieczysław Rybarczyk

8:6, 7:5, 5:7, 9:8(5-4)

Danuta Wieczorek** – Barbara Kral***

6:3, 5:7, 9:7

Henryk Drzymalski / Bogdan Rogulski – Adam Mincberg / Mieczysław Rybarczyk

9:8(x-y), 3:6, 9:7

debla kobiet nie rozgrywano

 








* Akademia Sztabu Generalnego

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

*** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1972 SOSNOWIEC
pokaż
ukryj

14–17 lutego, hala: Park Żeromskiego (2 korty, parkiet)

Jacek Niedźwiedzki – Tadeusz Nowicki

7:6, 6:7, 6:3

Barbara Kral* – Danuta Wieczorek**

6:4, 4:6, 6:2

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki – Wojciech Fibak / Mieczysław Rybarczyk

6:4, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

*Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

** Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Szwaj.

1973 SOSNOWIEC
pokaż
ukryj

1315 lutego, hala: Park Żeromskiego (2 korty, parkiet)

Mieczysław Rybarczyk – Tadeusz Nowicki

7:6, 1:6, 6:3

Barbara Kral* – Elżbieta Ślesicka

6:2, 1:6, 7:5

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki - Wojciech Fibak / Mieczysław Rybarczyk

6:4, 7:5

debla kobiet nie rozgrywano

 

 *Po wyjściu za mąż występowała pod nazwiskiem Olsza.

1974 SOSNOWIEC
pokaż
ukryj

1113 lutego, hala: Park Żeromskiego (2 korty, parkiet)

Czesław* Dobrowolski – Henryk Drzymalski

3:6, 4:6, 6:1, 7:5, 6:3

Jolanta Rozala – Barbara Włochowicz

6:4, 6:4

Janusz Gąsior / Jerzy Sonsalla**– Henryk Drzymalski / Czesław Szewczyk

6:4, 6:4

debla kobiet nie rozgrywano

 

*Często używał imienia Maciej.

** Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.

1975 POZNAŃ
pokaż
ukryj

1619 lutego, hala: Arena

Jacek Niedźwiedzki – Tadeusz Nowicki

6:3, 6:1

Barbara Włochowicz – Danuta Szwaj*

2:6, 6:2, 6:4

debli nie rozgrywano**

 

*z domu Wieczorek.

**ze względu na ograniczenia czasowe kierownictwo turnieju podjęło decyzję o nierozgrywaniu debli (pomimo rozlosowania). W grze podwójnej kobiet rozegrano tylko jedno spotkanie, w który para Ślesicka / Rozala pokonała parę Bogacka / Kocyga 6:3, 6:3. Pozostałe mecze zakończyły się walkowerami. W tej sytuacji kierownictwo PZT podjęło decyzję o nie przyznawaniu medali i tytułów.

1976 CHORZÓW
pokaż
ukryj

710 stycznia, hala: Kwiatów (w Parku Kultury i Wypoczynku) (2 korty, guma)

Jacek Niedźwiedzki – Tadeusz Nowicki

6:3, 4:6, 6:3

Barbara Olsza* – Danuta Szwaj**

6:2, 7:5

Jacek Niedźwiedzki / Tadeusz Nowicki – Henryk Drzymalski / Jerzy Sonsalla***

4:6, 7:6, 6:3

debla kobiet nie rozgrywano  








* Z domu Kral.

** Z domu Wieczorek.

*** Używał także spolszczonej formy nazwiska: Sąsała.

1977 turniej się nie odbył
pokaż
ukryj
1978 MYSŁOWICE-WESOŁA
pokaż
ukryj

data: ???, hala: zborna w kopalni Lenin (obecnie Wesoła) (1 kort)

Henryk Drzymalski – Czesław* Dobrowolski

6:1, 6:3

Danuta Szwaj** – Marzenna Sieracka

6:1, 1:1 krecz

debli nie rozgrywano ???

 







* Często używał imienia Maciej.

** Z domu Wieczorek.

1979 CZERWIEŃSK k. Zielonej Góry
pokaż
ukryj

3–6 marca, hala: WKS Śląsk w jednostce wojskowej (2 korty, tartan)

Henryk Drzymalski – Witold Meres

6:3, 6:2

Barbara Olsza* – Marzenna Sieracka

7:6, 3:6, 8:6

Henryk Drzymalski / Tadeusz Nowicki – Janusz Czoba / Zenon Rode

walkower

Iwona Kuczyńska / Marzenna Sieracka – Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka

6:4, 6:4

 *Z domu Kral.

1980 ZABRZE
pokaż
ukryj

25-29 lutego, hala: Górnik (obecnie MOSiR) (9 kortów, tartan)

Henryk Drzymalski – Zenon Rode

6:2, 6:1

Iwona Kuczyńska – Danuta Szwaj*

6:2, 3:6, 6:3

Henryk Drzymalski / Andrzej Wiśniewski – Zenon Rode / Włodzimierz Turkowski

6:2, 6:3

Dorota Dziekońska / Danuta Szwaj* – Iwona Kuczyńska / Marzenna Sieracka

6:2, 6:3








 * Z domu Wieczorek.

1981 turniej się nie odbył
pokaż
ukryj
1982 WARSZAWA
pokaż
ukryj

22–26 lutego, hala: Mera (3 korty, dywan)

Henryk Drzymalski – Marek Królicki

5:7, 6:4, 5:7, 6:2, 6:1

Dorota Dziekońska – Elżbieta Ślesicka

6:3, 6:4

Henryk Drzymalski / Witold Meres – Robert Brzozowski / Mirosław Najfeld

6:3, 6:4, 6:4

Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka – Dorota Dziekońska / Danuta Szwaj*

6:1, 3:6, 6:4








 * Z domu Wieczorek.

1983 WARSZAWA
pokaż
ukryj

7–12 lutego, hala: Mera (3 korty, dywan)

Henryk Drzymalski – Waldemar Rogowski

6:0, 6:3, 6:4

Elżbieta Ślesicka – Monika Waniek

7:6(), 7:5

Robert Brzozowski/ Romuald Szczepanik – Michał Lewandowski / Waldemar Rogowski

6:4, 6:3

Barbara Kocyga / Elżbieta Ślesicka – Wanda Diłaj* / Monika Waniek

6:1, 6:3








 * Z domu Rybarczyk.

1984 WARSZAWA
pokaż
ukryj

27 lutego – 3 marca, hala: Mera (3 korty, dywan)

Waldemar Rogowski – Wojciech Kowalski

6:1, 6:7(), 6:2, 6:1

Dorota Dziekońska – Elżbieta Żaboklicka*

6:1, 6:2

Andrzej Jagielski / Tomasz Ulatowski – Tomasz Kopczyński / Maciej Kośka

4:6, 6:4, 8:6

Dorota Dziekońska / Elżbieta Żaboklicka* – Beata Gumuła / Ewa Żerdecka

7:6(), 6:3








 * Z domu Baranowska.

1985 WARSZAWA
pokaż
ukryj

4–10 lutego, hala: Mera (3 korty, dywan)

Lech Bieńkowski – Wojciech Jamroz

6:4, 6:4

Elżbieta Żaboklicka* – Monika Waniek

6:3, 6:3

Lech Bieńkowski / Tomasz Maliszewski – Michał Lewandowski / Waldemar Rogowski

6:3, 6:3