Znajdujesz się: HISTORIA > ROZGRYWKI DRUŻYNOWE > POLSKA W PUCHARZE KRÓLA
WPROWADZENIE
ukryj
King’s Cup (Puchar Króla)

Halowe europejskie drużynowe zawody tenisowe rozgrywane w latach 1936-1985 w miesiącach zimowych. Znane były jako Puchar Króla Szwecji Gustawa V, fundatora imprezy. Pierwszymi triumfatorami byli Francuzi. Polska przystąpiła do rozgrywek w roku 1958.

King’s Cup oparty był na formule Pucharu Davisa z pewną modyfikacją – najpierw grano cztery mecze gry pojedynczej (dwóch zawodników z drużyny; każdy grał z obydwoma przeciwnikami), a na koniec rozgrywano spotkanie gry podwójnej (do trzech wygranych setów). W rundzie finałowej rozgrywek uczestniczyły 4 drużyny. Od roku 1959 obowiązywała w finałach formuła do dwóch wygranych gier: 2 single + 1 debel (do dwóch wygranych setów). Od roku 1962 mecze we wszystkich rundach rozgrywano do dwóch wygranych setów.

W latach 1976-1985 spotkania rozgrywano według formuły home&away w podziale na dwie (1976-83), trzy (1984) i cztery (1985) dywizje. W pierwszej 8 drużyn podzielonych na dwie grupy (zwycięzcy grają o pierwsze miejsce), w kolejnych pozostałe zgłoszone drużyny podzielone na grupy (zwycięzcy grup grają mecze play-off z drużynami z I dywizji.

W ramach tych zawodów podczas konfrontacji Polska–Anglia dnia 5 października 1966 w warszawskiej Hali Gwardii w spotkaniu Wiesław Gąsiorek Roger Taylor rozegrano rekordową liczbę 126 gemów, a mecz zakończył się wynikiem 29:27, 29:31, 4:6.

1936 - 1974 King’s Cup rozgrywany pod auspicjami Szwedzkiego Związku Tenisowego

1975 – zawody nie rozgrywane

1976 - 1985 King’s Cup rozgrywany pod auspicjami European Tennis Association

            1976 – 1979 Saab King’ Cup

Ostatnia edycja King’s Cup odbyła się w roku 1985.

1958
pokaż
ukryj
 

Polska

2

Oslo, Nordstrands Hallen

26-28.10.1958

Norwegia

3

 

Władysław Skonecki

Gunnar Sjoewall

8:6 6:4 6:4

Jan Radzio

Finn Dag Jagge

7:9 3:6 6:4 0:6

Władysław Skonecki

Finn Dag Jagge

3:6 7:5 8:6 6:3

Jan Radzio

Gunnar Sjoewall

9:7 3:6 4:6 4:6

Władysław Skonecki / Bogdan Maniewski

Finn Dag Jagge / Gunnar Sjoewall

2:6 4:6 4:6

         

Kapitan: Otton Challier

1959
pokaż
ukryj
 

Polska

4

Wiedeń

23-25.10.1959

Austria

1

 

Władysław Skonecki

Franz Hainka

6:3 6:3 7:5

Wiesław Gąsiorek

Franz Saiko

4:6 3:6 6:3 8:6 8:6

Władysław Skonecki

Norbert Klatil

6:2 6:4 6:4

Wiesław Gąsiorek

Franz Hainka

6:4 1:6 4:6 5:7

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

Franz Hainka / Franz Saiko

6:1 1:6 2:6 6:1 6:2

         

Kapitan: Otton Challier

 

II runda

Polska

3

Bruksela

5-7.11.1959

Belgia

2

 

Wiesław Gąsiorek

Jacques Brichant

0:6 3:6 2:6

Władysław Skonecki

Eric Drossart

6:3 6:4 6:2

Władysław Skonecki

Jacques Brichant

3:6 5:7 3:6

Wiesław Gąsiorek

Eric Drossart

6:0 6:4 6:1

Władysław Skonecki / Józef Piątek

Jacques Brichant / Eric Drossart

8:10 6:3 7:5 1:6 6:0

         

Kapitan: Otton Challier

ćwierćfinał

Polska

1

Padwa

13-15.11.1959

Włochy

4

 

Wiesław Gąsiorek

Nicola Pietrangeli

1:6 4:6 5:7

Władysław Skonecki

Orlando Sirola

6:4 6:4 4:6 3:6 2:6

Władysław Skonecki

Nicola Pietrangeli

4:6 3:6 7:5 4:6

Wiesław Gąsiorek

Stefano Gaudenzi

7:5 6:3

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

Nicola Pietrangeli / Orlando Sirola

1:6 5:7 2:6

         

Kapitan: Otton Challier

1960
pokaż
ukryj
 

Polska

3

Warszawa, hala Gwardii

3-5.11.1960

Finlandia

2

 

Wiesław Gąsiorek

Sakari Salo

11:9 8:6 6:2

Władysław Skonecki

Reino Nyyssoenen

12:10 4:6 9:7 6:4

Wiesław Gąsiorek / Józef Piątek

Reino Nyyssoenen / Sakari Salo

10:12 4:6 3:6

Wiesław Gąsiorek

Reino Nyyssoenen

6:0 15:17 6:3 4:6 5:7

Władysław Skonecki

Sakari Salo

6:4 4:6 6:4 6:4

         

 Kapitan: Otton Challier

ćwierćfinał

Polska

1

Warszawa, hala Gwardii

11-13.11.1960

Szwecja

4

 

Władysław Skonecki

Thomas Hallberg

6:3 6:4 6:1

Wiesław Gąsiorek

Jan-Erik Lundqvist

13:15 2:6 1:6

Bogdan Maniewski / Wielisław Nowicki

Thomas Hallberg / Jan-Erik Lundqvist

1:6 4:6 4:6

Wiesław Gąsiorek

Thomas Hallberg

6:8 6:4 6:1 6:8 5:7

Władysław Skonecki

Jan-Erik Lundqvist

5:7 5:7 6:3 1:6

         

 Kapitan: Otton Challier

1961
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

1

Warszawa, hala Gwardii

18-19.11.1961

Dania

4

 

Wiesław Gąsiorek

Joergen Ulrich

14:12 6:3

Józef Orlikowski

Jan Leschly

4:6 4:6

Józef Orlikowski

Joergen Ulrich

4:6 5:7

Wiesław Gąsiorek

Jan Leschly

4:6 4:6

Wiesław Gąsiorek / Józef Orlikowski

Joergen Ulrich / Jan Leschly

2:6 2:6 3:6

         

Kapitan: Otton Challier

1962
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

4

Eindhoven

3-4.11.1962

Holandia

1

 

Władysław Skonecki

Evert Schneider

13:11 6:3

Wiesław Gąsiorek

Tom Okker

6:2 7:5

Władysław Skonecki

Tom Okker

2:6 6:2 6:3

Wiesław Gąsiorek

Evert Schneider

6:4 8:6

Wiesław Gąsiorek / Józef Orlikowski

Tom Okker / Pieter van Eysden

8:10 4:6

         

 

Kapitan: Otton Challier

 

II runda

Polska

0

Kopenhaga

10-11.11.1962

Dania

5

 

Władysław Skonecki

Jurgen Ulrich

6:8 4:6

Wiesław Gąsiorek

Jan Leschly

2:6 0:6

Wiesław Gąsiorek

JurgenUlrich

4:6 3:6

Władysław Skonecki

Jan Leschly

9:7 4:6 4:6

Wiesław Gąsiorek / Józef Orlikowski

Jurgen Ulrich / Jan Leschly

4:6 3:6

         

 

Kapitan: Otton Challier

1963
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

0

Warszawa, hala Gwardii

23-24.11.1963

Wielka Brytania

5

 

Władysław Skonecki

Bobby Wilson

6:2 4:6 4:6

Wiesław Gąsiorek

Mark Cox

15:17 15:13 4:6

Władysław Skonecki

Mark Cox

3:6 14:12 4:6

Wiesław Gąsiorek

Bobby Wilson

5:7 3:6

Wiesław Gąsiorek / Józef Orlikowski

Mark Cox / Henry Matheson

11:13 4:6

         

 

Kapitan: Otton Challier

1964
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

1

Gdańsk, Hala Politechniki

31.10-1.11.1964

Dania

4

 

Józef Orlikowski

Torben Ulrich

7:5 5:7 4:6

Mieczysław Rybarczyk

Jurgen Ulrich

3:6 7:9

Mieczysław Rybarczyk

Torben Ulrich

3:6 3:6

Józef Orlikowski

Jurgen Ulrich

3:6 6:3 6:3

Mieczysław Rybarczyk / Wielisław Nowicki

Torben Ulrich / Jurgen Ulrich

9:11 4:6

         

 

Kapitan: Ksawery Tłoczyński

1965
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

0

Warszawa, Hala Gwardii

6-7.11.1965

Francja

5

 

Bogdan Maniewski

Daniel Contet

16:18 6:3 1:6

Bronisław Lewandowski

Francois Jauffret

9:11 3:6

Bogdan Maniewski

Francois Jauffret

3:6 3:6

Bronisław Lewandowski

Daniel Contet

3:6 2:6

Bronisław Lewandowski / Piotr Jamroz

Jauffret / Jean-Claude Barclay

9:7 3:6 5:7

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1966
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

0

Warszawa, Hala Gwardii

5-6.11.1966

Wielka Brytania

5

 

Wiesław Gasiorek

Roger Taylor

29:27 29:31 4:6

Tadeusz Nowicki

Mike Sangster

4:6 20:22

Wiesław Gasiorek

Mike Sangster

17:15 17:19 4:6

Tadeusz Nowicki

Roger Taylor

31:33 3:6

 Tadeusz Nowicki / Bronisław Lewandowski

Roger Taylor / Bob Wilson

10:10 losow. pkt GBR

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1967
pokaż
ukryj

I runda

Polska

4

Helsinki

4-5.11.1967

Finlandia

1

 

Bronisław Lewandowski

Pekka Petersen-Dyggve

4:6 4:6

Tadeusz Nowicki

Rauno Suominen

7:5 6:4

Tadeusz Nowicki

Pekka Petersen-Dyggve

6:1 6:1

Bronisław Lewandowski

Rauno Suominen

4:6 6:3 6:1

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

Raimo Karvaala / Tarmo Jokinen

6:2 7:5

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

II runda

Polska

0

Madryt, hala klubu Real

16-17.11.1967

Hiszpania

5

 

Tadeusz Nowicki

Juan Gisbert

5:7 11:13

Bronisław Lewandowski

Manuel Santana

1:6 2:6

Bronisław Lewandowski

Juan Gisbert

6:3 5:7 2:6

Tadeusz Nowicki

Manuel Santana

1:6 3:6

Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

Jose Luis Arilla / Manuel Orantes

2:6 5:7

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski


1968
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

0

Kopenhaga

9-10.11.1968

Dania

5

 

Mieczysław Rybarczyk

Jan Leschly

2:6 4:6

Tadeusz Nowicki

Jorgen Ulrich

4:6 2:6

Tadeusz Nowicki

Jan Leschly

4:6 4:6

Mieczysław Rybarczyk

Jorgen Ulrich

7:5 2:6 7:9

 Tadeusz Nowicki / Mieczysław Rybarczyk

Jan Leschly / Torben Ulrich

2:6 4:6

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1969
pokaż
ukryj
 Runda wstępna

Polska

4

Warszawa

25-26.10.1969

Austria

1

 

Mieczysław Rybarczyk

Hans Kary

3:6 5:7

Tadeusz Nowicki

Detlef Herdy

6:3 7:5

Tadeusz Nowicki

Hans Kary

2:6 6:3 8:6

Mieczysław Rybarczyk

Detlef Herdy

6:4 6:4

 Tadeusz Nowicki / Jacek Niedźwiedzki

Detlef Herdy / Hans Kary

6:2 6:3

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

I runda

Polska

5

Warszawa

8-9.11.1969

Dania

0

 

Tadeusz Nowicki

Jorgen Ulrich

6:3 24:22

Mieczysław Rybarczyk

Carl-Edvard Hedelund

9:7 15:17 6:4

Tadeusz Nowicki

Carl-Edvard Hedelund

6:3 8:6

Jacek Niedźwiedzki

Steen Sondergrad

6:3 6:4

Tadeusz Nowicki / Jacek Niedźwiedzki

Carl-Edvard Hedelund / Jorgen Ulrich

7:5 4:6 6:3

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

 

ćwierćfinał

Polska

1

Warszawa

22-23.11.1969

CSRS

4

 

Mieczysław Rybarczyk

Vladislav Zednik

3:6 1:6

Tadeusz Nowicki

Jan Kukal

3:6 4:6

Tadeusz Nowicki

Vladislav Zednik

6:3 3:6 6:8

Mieczysław Rybarczyk

Jan Kukal

8:6 8:6

 Tadeusz Nowicki / Jacek Niedźwiedzki

Frantisek Pala / Jan Kukal

4:6 10:12

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

1970
pokaż
ukryj
 I runda

Polska

4

Oslo

28-29.10.1970

Norwegia

1

 

Tadeusz Nowicki

Erik Melander

6:2 6:2

Wiesław Gąsiorek

John Erik Ross

4:6 4:6

Tadeusz Nowicki

John Eric Ross

6:1 6:2

Wiesław Gąsiorek

Erik Melander

3:6 6:1 6:1

 Tadeusz Nowicki / Wojciech Fibak

Thorvald Moe / Prithjof Prytz

6:4 6:3

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

ćwierćfinał

Polska

4

Ostrawa

10-11.11.1970

CSRS

1

 

Tadeusz Nowicki

Frantisek Pala

9:11 6:3 6:1

Wiesław Gąsiorek

Vladimir Zednik

3:6 5:7

Tadeusz Nowicki

Vladimir Zednik

6:3 6:2

Wiesław Gąsiorek

Frantisek Pala

6:3 6:3

 Tadeusz Nowicki / Jacek Niedźwiedzki

Pavel Hutka / Jiri Hrebec

6:3 1:6 8:6

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

półfinał

Polska

1

Kolonia, Kolner Tennis und Hockey Club

20-21.11.1970

NRF

4

 

Wiesław Gąsiorek

Hans-Jurgen Pohmann

4:6 1:6

Tadeusz Nowicki

Jurgen Fassbender

2:6 6:3 5:7

Wiesław Gąsiorek

Jurgen Fassbender

6:2 9:11 5:7

Tadeusz Nowicki

Hans-Jurgen Pohmann

1:6 4:6

 Tadeusz Nowicki / Jacek Niedźwiedzki

Jurgen Fassbender / Hans-Jurgen Pohmann

9:7 4:6 6:3

         

 

Kapitan: Zbigniew Bełdowski

Polski Związek Tenisowy

Strategiczny Sponsor Polskiego Związku Tenisowego

Partner Główny Polskiego Związku Tenisowego

Sponsor Generalny

Oficjalny Partner PZT

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.