Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

100-lecie PZT, czyli od Poznania, do Poznania

Historia zatoczyła krąg, bowiem 27 sierpnia 1921 roku w Poznaniu powstał Polski Związek Lawn Tenisowy. Dzisiaj, dokładnie 100 lat później, właśnie w Poznaniu Polski Związek Tenisowy nagrodził 47 osób zasłużonych dla rozwoju dyscypliny Honorowymi Odznakami PZT.

- Nie wyobrażam sobie, żeby 27 sierpnia nie było nas w Poznaniu. Bo to właśnie tutaj, równo 100 lat temu, powstał Polski Związek Tenisowy, a dokładniej Polski Związek Lawn Tenisowy. I tak się też złożyło, że ta rocznica przypadła dokładnie w trakcie rozgrywanego na kortach AZS Poznań turnieju ITF Talex Open, zaliczanego do naszego cyklu LOTOS PZT Polish Tour. Chociaż obchody 100-lecia PZT odbędą się 11 września w warszawskim hotelu Regent, to dzisiaj dzisiaj świętujemy nasz jubileusz właśnie tu w Poznaniu, gdzie zaczęła się historia PZT - powiedział na konferencji prasowej w Poznaniu Prezes Zarządu Polskiego Związku Tenisowego Mirosław Skrzypczyński.

Dokładnie 27 sierpnia 1921 roku, ośmiu panów, reprezentujących dziewięć klubów: z Lwowa (Czarni), Warszawy (AZS i WLTK Wawa), Łodzi (ŁKLT Łódź), Krakowa (AZS), Torunia (Koło Tenisowe) i Poznania (Warta, Unia i AZS) spotkało się w mieszkaniu przy ul. Masztalarskiej 8 i doprowadziło do ukonstytuowania się Polskiego Związku Lawn Tenisa, obecnie Polskiego Związku Tenisowego. Pierwszym prezesem został Zdzisław Szulc z poznańskiej Warty.

Polski Związek Lawn Tenisa (od reaktywacji związku po wojnie w sierpniu 1945 roku PZT) był piątym związkiem sportowym, jaki powstał w niepodległej Polsce, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Wcześniej ukonstytuowały się związki lekkoatletyczny, piłkarski, narciarski i wioślarski.

- Świetnie, że jesteśmy właśnie tu, w Wielkopolsce, gdzie wszystko się zaczęło sto lat temu. Ważne też jest to, że obchody jubileuszu trwają tak naprawdę cały rok, bo dzięki wystawie o historii polskiego tenisa wraz z Biurem Projektu „Niepodległa” jesteśmy w wielu miastach, na wszystkich mistrzostwach kraju. Ale też na ważnych międzynarodowych meczach reprezentacji narodowych w Pucharze Davisa w Kaliszu i Billie Jean King Cup w Bytomiu. Teraz jesteśmy w Poznaniu, a za chwilę będziemy
w Warszawie. Zwieńczeniem obchodów 100-lecia PZT będzie w grudniu towarzyski mecz Polska–Czechy w Zielonej Górze – powiedział wiceprezes PZT ds. Sportowych Dariusz Łukaszewski.

„Waleczni na korcie i na polu bitwy - Bohaterowie Niepodległej i Wolnej Polski” - to tytuł wystawy z okazji 100-lecia PZT i 100-lecia odzyskania niepodległości, współfinansowanej ze środków Biura Programu „Niepodległa”. Można ją zwiedzać do niedzieli na kortach AZS Poznań.

- Warto dodać, że korty AZS są najstarszymi kortami zbudowanymi na polskich ziemiach. Powstały w 1896 roku, a nasza sekcja tenisowa AZS Poznań jest jedną z najwcześniej założonych. A do tego jedną z trzech chyba tylko wśród tych klubów zakładających PZLT, która istnieje do dnia dzisiejszego. To na naszych kortach rozpoczynały się kariery takich zawodników, jak Ignacy Tłoczyński, Wiesław Gąsiorek, czy Wojciech Fibak. Od paru lat organizujemy też międzynarodowy turniej Talex Open, który w tym tygodniu właśnie się odbywa i potrwa do niedzieli. Także AZS Poznań to miejsce wyjątkowe w historii polskiego tenisa – powiedział wiceprezes
Wielkopolskiego Związku Tenisowego Jacek Muzolf, Dyrektor Turnieju ITF M25 Talex Open.

Zwycięzca w singlu otrzyma dodatkowo Puchar 100-lecia PZT. Impreza rozgrywana jest w ramach cyklu LOTOS PZT Polish Tour, składającego się z 13 turniejów, w tym 11 międzynarodowych. Jego najważniejszym punktem były lipcowe 95. Narodowe Mistrzostwa Polski z rekordową pulą nagród przekraczającą 750 tys. zł., a mistrzowie w singlu wyjechali z Bytomia Mercedesami Klasy A ufundowanymi przez BMG Goworowski.

- Jesteśmy dumni , że to właśnie tu, w Poznaniu, zaczęła się wolna Polska. Także tutaj rozpoczęła się historia polskiego tenisa w taki formalny sposób. Dlatego cieszy nas, że dzisiaj możemy tu wszyscy świętować 100. rocznicę powstania Polskiego Związku Tenisowego, bo ta dyscyplina sportu mocno splata się z historią naszego miasta i wiele
ważnych wydarzeń czy sukcesów tenisowych wiąże się właśnie z Poznaniem – powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej Poznania Grzegorz Ganowicz.

Po konferencji prasowej nastąpiło uroczyste wręczenie Honorowych Odznak Polskiego Związku Tenisowego (złotych, srebrnych i brązowych), które wręczał prezes Mirosław Skrzypczyński. Wśród 47 osób, którym przyznano odznaki w piątek, obok działaczy i ludzi zasłużonych dla dyscypliny, były też czynne tenisistki - Magda Linette, Urszula Radwańska i Alicja Rosolska, nieobecne w Poznaniu, bo grają obecnie w turniejach w USA. Odbiorą odznaki w innym terminie.

- Obchody 100-lecia Polskiego Związku Tenisowego nie byłyby tak piękne i bogate, gdyby nie wsparcie naszych partnerów i sponsorów, m.in. Grupy LOTOS, która już trzeci rok jest Sponsorem Strategicznym PZT, w tym roku pełni również rolę Mecenasa 100-lecia PZT. Mecenasem obchodów jest również KINDER Joy of moving, a Partnerami zbliżającej się uroczystej gali są PKN Orlen i SuperBid – powiedział Skrzypczyński.

Obchody 100-lecia PZT objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, a także Patronatem Honorowym Ministra Kultury Dziedzictwa i Sportu profesora Piotra Glińskiego oraz Patronatem Honorowym Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzeja Kraśnickiego.

Partner - MKDNiS

Partner - Niepodległa

Strategiczny Sponsor PZT, Mecenas 100-lecia PZT

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Główny - BMG Goworowski

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner Główny - Pellet Energy

Partner Główny - LOTTO

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Kobiet - Solar

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Medyczny Reprezentacji

Partner Główny - forBET

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Partner PZT - Fundacja ARP

Oficjalny Sklep PZT

Partner Wydarzenia 95. NMP

Partner Medyczny - Rehasport

Partner - SportUSA

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Polski Holding Hotelowy

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny

Partner Medialny - PR I

Partner Medialny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

PZT Najlepszym Związkiem Sportowym 2019

Travel PP

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.