Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Oświadczenie PZT

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej zarzutami skierowanymi przeciwko Polskiemu Związkowi Tenisowemu, w których sugeruje się naruszenie zasad etycznych w kontekście agresji zbrojnej Rosji wobec Ukrainy poprzez umożliwienie startu zawodniczce Valerii Olianovskiej (przyznanie jej tzw. „Dzikiej karty”) w turniejach międzynarodowych organizowanych w Polsce informujemy, że:

1. Polski Związek Tenisowy postępuje w zgodzie z aktualnie obowiązującymi regulacjami międzynarodowych organizacji tenisowych w tym: International Tennis Federation (ITF), Tennis Europe (TE), Association of Tennis Professionals (ATP), Women’s Tennis Association (WTA) dotyczącymi między innymi gry zawodników z Rosji i Białorusi w turniejach międzynarodowych na całym świecie. Według tych regulacji dopuszcza się udział zawodników z powyższych krajów w indywidualnym współzawodnictwie tenisowym pod. tzw. „neutralną flagą”. Zawodniczka Valeria Olianovskaia spełnia ten warunek.
2. PZT będąc federacją zrzeszoną w międzynarodowych organizacjach tenisowych jest zobowiązany do przestrzegania obowiązujących przepisów prawa, w tym wytycznych ministerialnych związanych z polityką RP wobec napaści zbrojenej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.
3. Polski Związek Tenisowy stosuje się także do zapisów zamieszczonych w aktualnych Rekomendacji dot. udziału zawodników z Rosji i Białorusi we współzawodnictwie sportowym na terenie Polski przesłanych do wszystkich związków sportowych w Polsce w tym do PZT przez Ministerstwo Sportu i Turystyki RP.
4. Zawodniczka Valeria Olianovskaia wypełnia zalecenia wskazane przez MSiT umożliwiające zawodnikom z Rosji i Białorusi branie udziału w organizowanych w Polsce turniejach międzynarodowych Potwierdzenie tego typu działań może zostać złożone w różnej formie, np. przez portale społecznościowe. Pani Valeria Olianovskaia:
o występuje jako zawodnik bez flagi, z uwagi na to że wystosowała specjalną prośbę drogą mailową do WTA (Women's Tennis Association) o usunięcie rosyjskiej flagi z jej oficjalnego profilu zawodniczego dostępnego pod tym linkiem: https://www.wtatennis.com/players/325655/valeriya-olyanovskaya. Prośba ta wynika z uwagi na to, że Pani Valeriia czuje się Polką z uwagi na silny związek z tym krajem od wielu lat i jej starania o polskie obywatelstwo od 2020 roku, na którego pozytywne rozpatrzenie oczekuje.
o nie otrzymuje żadnego finansowania powiązanego z państwem Rosyjskim lub Białoruskim.
o nie tylko nie wyraża poparcia dla ataku na Ukrainę, ale i publicznie potępiła działania reżimu rosyjskiego poprzez swój profil na Instagramie obserwowany przez prawie 300 tysięcy osób. Oświadczenie to dostępne jest pod tym linkiem: https://www.instagram.com/p/CbXfT_DA8FY/ .
5. Polski Związek Tenisowy jako jedna z pierwszych federacji sportowych na świecie ostro zareagował na brutalną agresję Rosji i wspierającą jej Białoruś na Ukrainę. PZT zaangażował się także aktywnie w udzielanie wsparcia i pomocy Ukrainie i jej obywatelom. Zawodniczka złożyła w trakcie bieżącego roku wniosek o nadanie obywatelstwa Polskiego i ta sprawa zmierza już ku pozytywnemu końcowi.
6. Jakiekolwiek rozpowszechniane oszczerstwa i pomówienia wobec zawodniczki Valerii Olianovskaia godzące jej dobre imię i są oznaką nie tylko niekompletnej wiedzy i rozeznania ale także braku przyzwoitości. Wzywamy o zaprzestanie takich działań i skupienie się na tenisowych pozytywnych emocjach.

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Główny - forBET

Sponsor Główny - UniLogistics

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny - Tenis Magazyn

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.