Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Tenisowa Talentiada, czyli talent + sport + sukces

Co może łączyć: Igę Świątek, Magdę Linette, Maję Chwalińską, Weronikę Falkowską, Kamila Majchrzaka, Pawła Ciasia i Piotra Matuszewskiego? Otóż jest to jedno magiczne słowo Talentiada. Ten program ma już 21 lat, a od 2021 roku ma międzynarodowy wymiar i oficjalnie nazywa się KINDER Joy of moving Tenisowa Talentiada.

Idea Talentiady zrodziła się na nieistniejących już Posnanii, gdzie w 2001 roku udało się zorganizować pilotażowe zawody, a rok później w hali w Jelonku niedaleko Poznania rywalizowało pięć drużyn z Wielkopolski.

To był prawdziwy „strzał w dziesiątkę”, bo w 2003 roku już w I Ogólnopolskiej Talentiadzie wystartowało 16 zespołów z całej Polski. Patrząc na ten projekt po latach wydaje się, że klucz do sukcesu był banalnie prosty, ale jakże aktualny i ważny współcześnie. W dobie smartfonów, gier komputerowych i innych rzeczy odciągających dzieci od aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. Jest nim wybuchowa mieszanka dobrze dobranych ćwiczeń ogólnorozwojowych połączonych z dobrą zabawą i radością z gry czy rywalizacji podzielonej na cztery grupy konkurencji.

To sprawia, że żadna drużyna nie przegra „na wejściu”, bo stratę punktową w jednej konkurencji, może spokojnie nadrobić w innych. Jednak to, co jest najważniejsze, to nauka współpracy w grupie i integracja społeczna od najmłodszych lat, czyli cechy niesamowicie przydatne potem w dorosłym życiu.

Początki Tenisowej Talentiady to przede wszystkim ludzie, jej twórcy i animatorzy, dwaj pracownicy Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Jacek Zieliński i Tomasza Schefke, którzy oprócz wykładów na uczelni prowadzili zajęcia tenisowe, a także Jacek Muzolf wspierający ten pomysł od samego początku. Do tego należy dodać rosnące z roku na rok grono osób, trenerów, rodziców zaangażowanych w projekt, a także – a może przede wszystkim – tysiące dzieci rywalizujących i oddających serce w walce o punkty dla swoich drużyn.

Od 2021 roku ten ogólnopolski projekt upowszechniania gry w tenisa stał się częścią programu KINDER Joy of moving, czyli międzynarodowego przedsięwzięcia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, realizowanego przez Grupę Ferrero w ponad 20 krajach na całym świecie, w tym od 2007 roku również w Polsce.

Tenisowa Talentiada to świetny przykład współpracy kilku podmiotów: klubów, wspierającego projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Tenisowego, ponieważ jest ona obecnie częścią Narodowego Programu Upowszechniania Tenisa. Jest także dofinansowywana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu „Sport Wszystkich Dzieci”. Dzięki temu i dzięki wsparciu sponsorów i partnerów udział w rywalizacji drużyn jest bezpłatny.

Nie dziwi więc, że projekt się rozwija, a co roku większa się liczba uczestników rywalizacji. W 2021 roku rywalizację rozpoczęło 112 drużyn, a w jubileuszowej 20. edycji było ich już 140. Jak będzie tym razem? Przekonamy się pod koniec sierpnia, bo wtedy zakończy się przyjmowanie zgłoszeń.

Pierwszy etap nastąpi już w niedzielę 3 września podczas Narodowego Dnia Tenisa organizowanego jednocześnie w 14 miastach Polski (Talentiada zagości w 10 lokalizacjach). Wtedy zostaną wyłonieni uczestnicy półfinałowych turniejów na obiektach AZS Poznań i MOSiR Radom (16 września). Wielki ogólnopolski finał zaplanowano w dniach 22-24 września na kortach ośrodka szkoleniowego Polskiego Związku Tenisowego w Kozerkach koło Grodziska Mazowieckiego.

Zwycięzcy wystąpią w listopadzie w KINDER Joy of moving Tennis Trophy w Rafa Nadal Academy na Majorce.

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - Kantor dla Firm

Partner Generalny - EVE Energy

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Główny - forBET

Sponsor Główny - UniLogistics

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny - Tenis Magazyn

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.