Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Puchar Davisa - Polska zagra z Uzbekistanem na wyjeździe

Reprezentacja Polski w Pucharze Davisa spotka się na wyjeździe z drużyną Uzbekistanu w pierwszy weekend lutego w 2024 roku w dwudniowym meczu, którego stawką będzie awans do Grupy Światowej I. Losowanie 12 par fazy play off przeprowadzono w środę w londyńskiej siedzibie Międzynarodowej Federacji Tenisowej (ITF).

Polacy w najnowszym rankingu drużynowym ITF zajmują 51. miejsce, a Uzbekistan jest 36. Rywale byli w losowaniu rozstawieni z numerem ósmy. Będzie to pierwsze spotkanie tych zespołów, dlatego gospodarza wyłoniło dodatkowe losowanie

W miniony weekend polscy tenisiści pokonali Barbados 4:0 w meczu Grupy Światowej II na twardym korcie w Centrum Szkoleniowym Polskiego Związku Tenisowego przy Akademii Tenisowej – Tenis Kozerki koło Grodziska Mazowieckiego. W pierwszym dniu punkty w singlu zdobyli 16. w rankingu ATP Hubert Hurkacz (Redeco Wrocław) i Olaf Pieczkowski (PZT Team/KT Jakubowo-Olszyn). Zwycięstwo przypieczętował na otwarcie sobotniej rywalizacji debel PZT Team – Karol Drzewiecki (WKS Grunwald Poznań) i Jan Zieliński (CKT Grodzisk Mazowiecki). Ostateczny wynik ustalił debiutujący w reprezentacji 17-letni Tomasz Berkieta (Legia Tenis Warszawa).

Razem z drużyną narodową prowadzoną przez kapitana Mariusza Fyrstenberga i trenera kadry Alka Charpantidisa trenował w Kozerkach inny utalentowany junior 18-letni Fryderyk Lechno-Wasiutyński (fairPlayce Poznań).

W ubiegłym roku Polacy przegrali na wyjeździe z Portugalią 0:4 mecz play off o miejsce w Grupie Światowej I, a w tym sezonie w tym samym stosunku ulegli – również na korcie rywali – Japonii. Będzie to więc ich trzecia z rzędu próba wejścia do bezpośredniego zaplecza elity walczącej o Puchar Davisa.

Niska pozycja w rankingu i strukturze rozgrywek wynika z kary nałożonej przez ITF za zbyt szybki kort przygotowany w gdańskiej Ergo Arenie w 2016 roku na mecz Grupy Światowej z Argentyną, który wygrali rywale z Ameryki Południowej. Polsce odebrano wówczas 2000 punktów co sprawiło, że spadła na koniec klasyfikacji, a także nałożono wysoką grzywnę. Do dzisiaj nie udało się odrobić tej straty.

W 2019 roku „biało-czerwoni” zwyciężyli w turnieju w Grupie II Strefy Euro-afrykańskiej, ale mimo tego w trakcie reformy daviscupowej rywalizacji zostali nie do Grupy Światowej II. Podczas pandemii koronawirusa wygrali w niej dwa mecze w Kaliszu z Hongkongiem i Salwadorem, a przed rokiem we wrześniu ograli w Inowrocławiu Indonezję.

Fot. Michał Jędrzejewski.

Partner - MSiT

Partner - Niepodległa

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Oficjalny Sponsor Reprezentacji - Solano

Partner Technologiczny - Mapei

Partner Generalny - CarNet

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Główny - DrogBruk

Partner medialny - Polsat sport

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner - Festina

Partner Halowego PP 2023 - BORYS TEAM

Partner Główny - forBET

Sponsor Główny - UniLogistics

Partner Techniczny - Hummel

Oficjalna Woda - Jantar

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Partner Medialny - Tenis Magazyn

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.