Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Sześcioro Polaków uczestnikami turnieju olimpijskiego Paryż 2024

Sześcioro reprezentantów Polski znalazło się na listach uczestników olimpijskiego turnieju w Paryżu ogłoszonej w czwartek w Londynie przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). Są to Iga Świątek, Hubert Hurkacz, Magda Linette, Magdalena Fręch, Jan Zieliński oraz wracająca na korty Alicja Rosolska, dla której będzie do czwarty olimpijski start w karierze.

Na wstępnej liście uczestników olimpijskiego turnieju w stolicy Francji znaleźli się przedstawiciele 41 krajów, a w sumie wystartuje 184 zawodniczek i zawodników w pięciu konkurencjach: grze pojedynczej (drabinki na 64 miejsc) oraz podwójnej kobiet i mężczyzn (drabinki na 32 pary), a także w grze mieszanej. Jeśli chodzi o miksty, to skład 16 par uprawnionych do występu zostanie ogłoszony dopiero w środę 24 lipca.

Dziewięciodniowa rywalizacja w tenisie podczas igrzysk będzie się toczyć w dniach 27 lipca – 4 sierpnia na 12 meczowych kortach ziemnych na obiekcie im. Rolanda Garrosa, który przed miesiącem gościł drugi w tym sezonie turniej zaliczany do Wielkiego Szlema. Wówczas czwarte w karierze, a trzecie z rzędu, zwycięstwo w paryskiej imprezie odniosła Iga Świątek.

Liderka rankingu WTA ma walczyć o olimpijskie medale w dwóch konkurencjach, w singlu oraz w mikście razem z Hubertem Hurkaczem (Redeco Wrocław), którego zobaczymy również w grze pojedynczej oraz podwójnej u boku Jana Zielińskiego (CKT Grodzisk Maz.).

W sumie w singlowej drabince kobiet znajdą się aż trzy reprezentantki Polski, bowiem oprócz Świątek, w Paryżu zagrają także: 44. w rankingu WTA Magda Linette (AZS Poznań) i 58. na świecie Magdalena Fręch (KS Górnik Bytom), dla której będzie to olimpijski debiut.

Linette, która po raz trzeci wystąpi na igrzyskach (po Rio 2016 i Tokio 2020), ma też zapewnione miejsce w drabince deblowej, razem z Alicją Rosolską (WKT Mera Warszawa), która wraca na korty po urodzeniu drugiego dziecka. Dla Rosolskiej będzie to już czwarty olimpijski start (grała w Pekinie 2008, Londynie 2012 i Tokio 2021).

Być może w grze podwójnej pań wystąpi też druga polska para Fręch i Katarzyna Kawa (BKT Advantage Bielsko-Biała), zgłoszona przez Polski Związek Tenisowy. Jednak na razie znajduje się na liście oczekujących na zwolnienie miejsca w drabince olimpijskiej.

Kryterium wyłaniania wszystkich uczestników olimpijskiego turnieju przez ITF było dwuetapowe. Pierwsze dotyczyło wypełnienia regulaminowego obowiązku co najmniej dwóch występów w reprezentacjach narodowych startujących w Billie Jean King Cup (kobiety) i Pucharze Davisa (mężczyźni). Natomiast drugim były miejsca zajmowane w rankingach WTA i ATP w dniu 10 czerwca, tuż po zakończeniu wielkoszlemowego Roland Garros.

W przypadku gry podwójnej 24 pary wyłonione zostały poprzez zsumowanie pozycji w rankingach (singlowym lub deblowym – brana pod uwagę była wyższa z nich), a zawodniczki i zawodnicy z pierwszej dziesiątki klasyfikacji mogli dobrać sobie dowolnych partnerów z TOP 300. W składzie pozostałych ośmiu par mogli się znaleźć dwaj wysoko sklasyfikowani singliści lub dwie singlistki (albo jeden/jedna).

16 par startujących w grze mieszanej zostanie wyłonionych spośród uczestników olimpijskiej rywalizacji w singlu i deblu, na podstawie zgłoszeń narodowych federacji tenisowych. Przy czym kraj może reprezentować tylko jeden mikst. Polski Związek Tenisowy nominował duet Hurkacz-Świątek (dla obydwojga będzie to drugi olimpijski start po Tokio 2020), a zamknięcie listy zgłoszeń nastąpi w środę 24 lipca o godzinie 11. czasu środkowoeuropejskiego.

Krótko po tym terminie ITF ogłosi skład rywalizacji w piątej konkurencji, a losowanie wszystkich drabinek zaplanowane jest w czwartek 25 lipca o godz. 11.00 na kortach im. Rolanda Garrosa. Największymi stadionami w ramach olimpijskiego kompleksu są kort centralny im. Philippe’a Chatriera z trybunami na 15 000 miejsc oraz kort im. Suzanne Lenglen, który może pomieścić 9 000 widzów. Obydwa posiadają rozsuwane dachy umożliwiające kontynuowanie gier nawet podczas deszczu.

Polscy uczestnicy turnieju olimpijskiego ogłoszeni przez ITF:

gra pojedyncza kobiet –
Iga Świątek
Magda Linette (LOTTO PZT Team/AZS Poznań)
Magdalena Fręch (LOTTO PZT Team/KS Górnik Bytom)

gra pojedyncza mężczyzn –
Hubert Hurkacz (Redeco Wrocław)

gra podwójna kobiet –
Magda Linette (LOTTO PZT Team/AZS Poznań) i Alicja Rosolska (WKT Mera Warszawa)

gra podwójna mężczyzn –
Hubert Hurkacz (Redeco Wrocław) i Jan Zieliński (LOTTO PZT Team/CKT Grodzisk Maz.)

Grafika: Zbigniew Cieśliński „TENIS MAGAZYN”.

Partner Strategiczny PZT - LOTTO

Partner Główny PZT - MSiT

Partner Główny Tenisa Młodzieżowego - PGE

Partner Główny - T-Mobile

Partner WTA 125 Polish Open - M. St. Warszawa

Partner WTA 125 Polish Open - AKTYWNA WARSZAWA

Główny Mecenas Polskiego Związku Tenisowego

Partner PZT - Metalplast

Partner PZT - Ziaja Polska

Oficjalny Sponsor PZT - Fale Loki Koki

Partner Generalny - Car Net

Partner Główny - DrogBruk

Partner - Festina

Partner KN w Winter Cups 2024 - UniLogistics

Partner medialny - Polsat sport

Patron Medialny - Tenis Magazyn

Partner Generalny - Solano

Oficjalny Sponsor Reprezentacji Mężczyzn - Recman

Partner Halowego PP 2023 - BORYS TEAM

Oficjalna Woda - Jantar

Partner Techniczny - Joma

Poznaj program KINDER Joy of moving

Partner Tenis 10 - Babolat

Oficjalny Sklep PZT

Partner Medyczny - Rehasport

Oficjalna Piłka - Tretorn

Partner Generalny - Regent

Oficjalny Partner Technologiczny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank Pekao S.A.
20 1240 1037 1111 0011 1172 8672
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank Pekao S.A.
61 1240 1037 1111 0011 1172 8904
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.