Znajdujesz się: PZT > AKTUALNOŚCI

Puchar Davisa: Polska zagra z Salwadorem we wrześniu!

Reprezentacja Polski spotka się z drużyną Salwadoru w dniach 18-19 września w spotkaniu Grupy Światowej II rozgrywek o Puchar Davisa. Polscy tenisiści będą gospodarzami tego meczu. Stawką będzie udział w przyszłorocznych barażach o miejsce w Grupie Światowej I, stanowiącej bezpośrednie zaplecze elity rywalizacji o to trofeum.

W poniedziałek Polska awansowała z 89. na 49. miejsce w rankingu drużyn narodowych w Pucharze Davisa i w losowaniu przeprowadzanym w piątek w Londynie była rozstawiona (z numerem siódmym), podobnie jak ekipy Szwajcarii, RPA, Słowenii, Turcji, Chin, Meksyku, Dominikany, Litwy, Tajlandii, Tajwan i Barbadosu. Do nich dolosowywano rywali: Grecję, Danię, Bułgarię, Łotwę, Wenezuelę, Tunezję, Estonię, Maroko, Zimbabwe, Indonezję, Salwador i Paragwaj.
Salwador jest sklasyfikowany obecnie na 64. miejscu na świecie. Drużyny te nigdy nie rywalizowały, więc konieczne było wylosowanie gospodarza meczu. I tu szczęście dopisało stronie polskiej.

- Na pewno losowanie dla nas raczej korzystne, bo można było trafić na przykład na bardzo mocną Grecję, chociaż byłby to akurat mecz na naszym terenie. Czeka nas drugie w tym roku spotkanie, w którym jakby nie patrzeć będziemy faworytem „na papierze”. Do września jest jeszcze sporo czasu, choćby na wybór miasta i najlepszej nawierzchni. Ale przede wszystkim na skompletowanie i przygotowanie silnej drużyny, która pozwoli nam myśleć o awansie do baraży o Grupę Światową I. Jestem optymistą, ale nie zamierzamy lekceważyć rywali. Po prostu musimy zrobić wszystko, żeby wygrać wrześniowy mecz – powiedział Mariusz Fyrstenberg.
Fyrstenberg, były szósty deblista świata i finalista wielkoszlemowego US Open oraz kończącego sezon ATP World Tour Finals w londyńskie O2 Arena (w parze z Marcinem Matkowskim), w styczniu został nowym kapitanem reprezentacji polski w tenisie. Zastąpił na tym stanowisku Radosława Szymanika.
- Obejmując funkcję kapitana postawiłem przed sobą i reprezentacją jasny cel. Jest nim awans do Grupy Światowej, czyli finałowego turnieju Pucharu Davisa, w ciągu najbliższych trzech lat. Mamy świetnych zawodników, bo nie dość, że już są wysoko w rankingu ATP World Tour, to wciąż są jeszcze bardzo młodzi i bardzo perspektywiczni. Uważam, że z takim potencjałem zasługujemy na grę w elicie, bo są w niej drużyny, które teoretycznie są „na papierze” gorsze od nas. Dlatego teraz jest kluczową kwestią jak najlepsza współpraca z zawodnikami i ich trenerami, a także zadbanie o jak najlepsze wyniki drużyny. Spotkanie z Hongkongiem było pierwszym krokiem w tej drodze i pokazało, że możemy liczyć na szeroką kadrę świetnych zawodników, którym zależy na drużynie i potrafiących się w pełni zaangażować w grę i zwycięstwo. To dobrze wróży przed kolejnymi występami w Pucharze Davisa – uważa Fyrstenberg.

W ostatni weekend w Kalisz Arenie reprezentacja Polski pokonała ekipę Hongkongu 4:0 w meczu o awans do Grupy Światowej II, a punkty dla gospodarzy zdobyli w singlu Kacper Żuk, Jerzy Janowicz, Maks Kaśnikowski oraz debel Szymon Walków i Jan Zieliński. Poza Janowiczem, wszyscy debiutowali w drużynie narodowej, podobnie jak w roli jej kapitana Fyrstenberg.

Spotkanie rozgrywano bez udziału publiczności. Decyzję o rozegraniu meczu bez udziału widowni podjął - w związku z dynamiczną sytuacją w kraju, związaną z potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym - Polski Związek Tenisowy w porozumieniu z władzami Miasta Kalisza, Wojewodą Wielkopolskim oraz Ministerstwem Sportu.
W najnowszym notowaniu narodowym ITF Polska awansowała z 89. na 49. pozycję nie tylko wskutek wygranej z Hongkongiem (był to ósmy zwycięski mecz z rzędu), ale także redukcji o 25 proc. punktów karnych odjętych za nieprawidłową nawierzchnię w meczu Grupy Światowej z Argentyną w 2016 roku w Gdańsku.

Przypominamy, że zaplanowany w dniach 17-18 kwietnia mecz kobiecych rozgrywek Fed Cup Polska – Brazylia, który miał się odbyć w Bytomiu, został przesunięty na inny termin w wyniku międzynarodowego zagrożenia epidemiologicznego. Decyzję o tym podjęła Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF), która wskaże nową datę rozgrywania spotkań Pucharu Federacji, w zależności od dalszego rozwoju wydarzeń dotyczących koronawirusa.

Polski Związek Tenisowy

Strategiczny Sponsor Polskiego Związku Tenisowego

Partner Główny Polskiego Związku Tenisowego

Sponsor Generalny

Zapraszamy do Sklepu Kibica!

Partner PZT

Oficjalny partner turystyczny

POLSKI ZWIĄZEK TENISOWY
ul. Konduktorska 4 lok.10
(wejście II, piętro V).
00-775 Warszawa
tel. (48-22) 122 12 00, 122 12 01
fax. (48-22) 122 12 11
e-mail: pzt@pzt.pl
Rachunek opłat statutowych: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
17 1600 1374 0003 0057 6053 3150
Rachunek Kolegium Sędziów: Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
87 1600 1374 0003 0057 6053 3151
Dane do faktur:
Polski Związek Tenisowy
ul. Konduktorska 4 lok.10
00-775 Warszawa
NIP: 526-21-70-384
Copyright Polski Związek Tenisowy.
All rights reserved
projekt i wykonanie e-ARES Sp. z o.o.